banner39

Vatandaş artık yargıya güvenmiyor

Yapılan saha çalışmaları, vatandaşların yargıya olan inancını kaybettiğini ortaya koydu.

Arşiv 28.05.2008, 11:09 28.05.2008, 12:22
Vatandaş artık yargıya güvenmiyor


Vatandaşın yargıya azalan güveni anketlere de yansıdı. 'Mahkemeye güveniyorum'un oranı yüzde 50'den az. Yüzde 60 ise yargının vatandaşı koruduğuna inanmıyor

Bilgi Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, vatandaşın yargıya olan güveninin gittikçe azaldığını ortaya koydu. Araştırmada, vatandaşın mahkemelere duyduğu güvenin Silahlı Kuvvetlere, Anayasa Mahkemesi'ne ve polise duyduğu güvenden daha az olduğu belirtilerek, 'Toplamda mahkemelere güveniyorum diyen katılımcı sayısı yüzde 50'den azdır' denildi. Açık Toplum Ensititüsü Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenen 'Adalet Gözet' projesi kapsamında hazırlanan 'Adalet Barometresi' adlı rapor, çarpıcı tespitler ortaya koydu.

ANKARA'DA AÇIKLANDI

Geçtiğimiz gün Ankara Gordion Otel'de sonuçları açıklanan anket çalışmasına göre, mahkeme deneyimi olan vatandaşların oranının 29.5 olduğu ortaya çıkarken, bunların yaklaşık yüzde 30'u, mahkeme sürecinde hakimin tavrından memnun kaldı.

ABD'DEKİ GİBİ ZANNEDİLİYOR

KADINLARIN erkeklere göre mahkemelere daha çok güvendiği de ifade edilen raporda 'Toplamda, 'mahkemelere güveniyorum' diyen katılımcı sayısı yüzde 50'den azdır' denildi. Çalışmaya göre, vatandaşların yüzde 30'u Türkiye'de mahkemelerde jüri sistemi uygulandığını zannederken, mahkemelerin tarafsız olduğunu katılımcıların yalnızca yarısı düşünüyor. Mahkemelerin vatandaşlarını koruduklarına inananların oranı yüzde 40'tan az. Avukatı olmadan da haklarını korunacağına inanan katılımcıların oranı ise yüzde 40'tan az. Rapora göre, mağdur ve davacıların yüzde 45'i aldıkları avukatlık hizmetinden memnun kalmadığını ifade ediyor.

Kaynak: Star
 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?