banner39

Vatikan da İsrail saldırısını kınadı

Devlet bakanı Egemen Bağış ile görüşen Vatikan dışişleri bakanı, Türk gemisine saldırıyı kınadı

Arşiv 01.06.2010, 16:48 01.06.2010, 16:48
Vatikan da İsrail saldırısını kınadı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İtalya'ya yaptığı iki günlük resmi ziyaret kapsamında Vatikan'a da uğradı.

Bağış, Roma ziyaretinin son gününde Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Prof. Kenan Gürsoy refakatinde Vatikan Müzeleri'ni ziyaretinin ardından Papalık Devletlerle İlişkiler Sekreteri (Dışişleri Bakanı) Başpiskopos Dominique François Joseph Mamberti ile görüştü.

AA'nın verdiği bilgiye göre, görüşmede İsrail'in "Mavi Marmara" adlı Türk gemisine yaptığı saldırı da gündeme geldi. Bağış'ın söz konusu saldırıyı "devlet terörü" olarak nitelediği, Mamberti'nin de olayı kınadıklarını ve üzüntüyle karşıladıklarını, Vatikan'ın uluslararası toplumla aynı çizgide yer aldığını söyleoiği öğrenildi. Mamberti'nin, "Ölüler ve yaralılar en kısa sürede ailelerine ulaştırılmalı. İnsani boyutlu bu olayı yakinen takip etmeyi sürdürüyoruz" dediği belirtildi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, Roma Katolik Kilisesi'nin lideri Papa 16. Benediktus'un Cuma günü Kıbrıs Rum kesimine yapacağı ziyareti de göz önüne alarak Başpiskopos Mamberti'ye Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler, Kofi Annan planı öncesi ve sonrasındaki süreçle ilgili ayrıntılı bilgi vererek, KKTC'nin adada barış ve çözümden yana olduğunu vurguladığı kaydedildi.

Devletlerle İlişkiler Sekreteri Başpiskopos Mamberti'nin de Papa 16. Benediktus'un Kıbrıs Rum kesimine 4-6 Haziranda yapacağı ziyaret öncesinde Akdeniz'de Gazze'ye insani yardım taşıyan konvoya düzenlenen saldırıdan kaynaklanan gerilimden büyük üzüntü duyduğuna, anılan ziyarette adada barış ve çözüm için çaba harcayacağına değindiği öğrenildi.

TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNE ILIMLI BAKIŞ

Edinilen bilgilere göre Bağış, görüşme sırasında Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin Müslüman ülkeler tarafından da ilgiyle izlendiğine işaret ederek, "Türkiye'nin Avrupa Birliğine üyeliği kadar, Vatikan'ın 1,5 milyar Müslüman nüfusa ve dünyada kendini dışlanmış hisseden insana vereceği mesajlar da önemli. Dinler istismar edilmemelidir. Bizler dinler arası diyalog ve iletişimin artırılması gerektiği kanaatindeyiz" dedi.

Avrupa Birliğinin resmi üyesi olmamakla birlikte, zaman zaman "Avrupa'nın Hristiyan kökenleri" tezinin savunuculuğuyla ön plana çıkan Vatikan'ın Devletlerle İlişkiler Sekreteri Başpiskopos Mamberti'nin ise Türkiye'nin AB üyeliğine özel bir itirazları olmadığı imasında bulunarak, "Önemli olan Avrupa değerlerinin benimsenmesi ve uygulanmasıdır. Avrupa ile ortak değerleri paylaşacak bir Türkiye'nin üyelik hakkı da olmalıdır. AB'nin genişlemesi bir başarı hikayesidir. AB'nin genişlemesi aynı zamanda barışa da katkıda bulunmuştur" diye konuştuğu öğrenildi.

Görüşme sırasında Bağış, Hristiyanlık inancının temel dogmalarının belirlendiği İznik Konsili'nin Anadolu topraklarında toplanmış olmasına atfen, Fransız Başpiskopos Mamberti'ye bir İznik çinisi de hediye etti.

Fransız Başpiskopos Mamberti'nin de Türk diplomasisinin hassas bir coğrafyada komşu ülkelerle ilişkiler açısından son yıllarda olumlu ve aktif bir rol oynamasını takdirle karşıladığını ifade ettiği belirtildi.

Bağış'ın Mamberti'yi Türkiye'yi ziyarete davet ettiği ve Fransız başpiskoposun bu davete olumlu yanıt verdiği ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?