banner39

Vatikan-İsrail hattında diplomatik kriz

Vatikan, 'Gazze'yi toplama kampı' diye niteleyince, İsrail ile arasında ipler gerildi.

Arşiv 08.01.2009, 12:28 08.01.2009, 15:05
Vatikan-İsrail hattında diplomatik kriz


İsrail'in Gazze saldırısı, Vatikan ile İsrail arasında diplomatik krize neden oldu. Vatikan, İsrail'i 'Gazze'yi büyük bir toplama kampı haline getirmekle' suçlarken, İsrail, Vatikan'ın üslubunu Hamas'a benzetti. İki ülke arasında ipler gerildi.

Vatikan Adalet ve Barış Konseyi Başkanı Renato Raffaele Martino, 2'nci Dünya Savaşı sırasında milyonlarca Yahudi'nin katledildiği toplama kamplarını hatırlatıp İsrail'e atıfta bulunurken, "Gazze büyük bir toplama kampına benzedi" dedi.

Martino, "Diyalog yarine tek alternatif güç ve şiddet kullanmak. Ama tarihin de ortaya koyduğu gibi şiddet problemleri çözmüyor. En son örnek Irak savaşı. Vatikan diplomasisi biliyordu ki Saddam, Amerika'nın taleplerini onaylamaya hazırdı. Ama beklemek istemediler" diye konuştu.

Kardinal Martino ayrıca, "Kimse başkasını önemser görünmüyor. Bencillik sadece nefret, zavallılık ve haksızlık getirir. Her zaman hesabı korunmasız halk öder. Gazze'nin durumuna bakın. Her geçen gün daha da fazla, büyük bir toplama kampına benziyor. Yahudiler ve Filistinliler aynı toprağın çocukları. İki kardeş arasında olması gerektiği gibi ayrı tutulmaya ihtiyaçları var. Eğer anlaşmayı beceremiyorlarsa, bazıları devreye girip bir şeyler yapmalı. Dünya durup seyirci kalamaz. Onlar tüm dünyada barış misyonunu üstleniyor. Ama burada hep veto yeniyor" açıklamasında bulundu.

Kardinal Martino'nun sözleri üzerine İsrail Dışişleri Bakanlık Sözcüsü İgal Palmor, "Hamas'ın propaganda için kullandığı kelimeleri kullanıyorlar" karşılığını verdi. İki ülke arasında diplomatik gerginliğin üst düzeye ulaştığı bildirildi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?