banner39

Vatikan okullarındaki başörtülüler

Vatikan okullarındaki başörtülü öğrenciler, Los Angeles Times'ta bir habere konu oldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Vatikan okullarındaki başörtülüler

Papa 16’ncı Benedikt’in Türkiye ziyareti başlarken Vatikan’ın Roma’daki yüksek okullarda lisans üstü öğrenimini gören Türk öğrenciler, Los Angeles Times tarafından yayınlanan bir habere konu oldu. Gazete, başörtülü master öğrencisi Zeynep Özbek için “Türk üniversiteleri, başörtülü olarak derslere girmesine izin vermezlerdi” ifadesini kullandı.

Roma’da Gregorian Papalık Üniversitesi ve Vatikan’a bağlı okullarda okuyan Müslüman öğrenciler ile ilgili uzunca bir haber yayınlanan Los Angeles Times gazetesi, bu öğrencilerin “Hıristiyanlığı okurken İslam büyükelçileri haline geldikleri”ni yazdı.

ABD’li gazete, bu çerçevede, 25 yaşındaki başörtülü Türk master öğrencisi Zeynep Özbek’e odaklandı. Gazete, Özbek’in Vatikan’ın lisans üstü öğretimi programlarına kayıtlı olan Müslüman öğrencilerinden biri olduğunu belirtti.

RAHİBE VE PAPAZLARDAN DERS ALIYORLAR

Gazete, bu öğrenciler için “Papalık gücünü yansıtan büyük heykeller ve semboller ile süslenen binalarda rahibe ve papazlardan ders alıyor, haçlar ile dekore edilen sınıflarda oturuyor” diye yazdı. Bu öğrencilerin bazılarının Batı’nın İslam ile ilgili yanlış anlamalarını düzeltmeyi arzuladıklarını kaydeden gazete, Zeynep Özbek’in Roma’ya gelmeden hiçbir Hıristiyan ile tanışmadığını, bazı dost ve yakınlarının da kendisinin Katolik dünyasına dalmasının kimliğini kaybettirmesinden korktuklarını anlattı.

Zeynep Özbek ise, Hıristiyanlığın zenginliğini öğrenmenin kendi dindarlığını güçlendirdiğini, “öteki”ni bir insan olarak görmeye yardımcı olduğunu belirterek “Genel olarak tanıdıkları ilk Müslüman oluyorum ve çok soru soruyorlar” şeklinde konuştu.

Gazete de, Özbek’in başörtüsü kullandığına dikkat çekerek “Buradaki tecrübesinin ironisi şu dur: devletin katı laiklik politikasını uygulayan çoğu Türk üniversitesinin başı örtülü olarak derse katılmasına izin vermezdi” diye yazdı.
Üç yıldır Roma’da okuyan 28 yaşındaki Mustafa Cenap Aydın da, Gregorian Papalık Üniversitesi’ne gelmeden önce Kuran’da Hıristiyanlığa ilişkin çok sayıda referans yapıldığını bilmediğini belirterek “Buraya gelen aynı Mustafa değilim” ifadesini kullandı.

Ankara Üniversitesi öğretim üyesi olan doktora öğrencisi Ersa Gözeler de, “Roma’da Hıristiyanlığı okumak, benim için Kuran’ın tarihi, edebi ve teolojik arka planını keşfetmek demektir” dedi.

 

Kaynak: ANKA

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?