banner39

Vatikan Protokolünde 'Wilde'cı müdür

Vatikan Protokol Müdürü'nün, yazdığı bir kitapta gay ilişkileri ile tanınan Katolik yazar Oskar Wilde’ın bazı özdeyişlerine de yer vermesi tepkilere neden olduğu bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Vatikan Protokolünde 'Wilde'cı müdür

Papa 16’ncı Benedikt’in tartışmalı açıklamaları ve Türkiye ziyareti ile tüm dikkatleri çeken Vatikan, son günlerde bazı hareketleri ile dünyayı şaşırtıyor. Son olarak da Vatikan Protokol Müdürü Papaz Leonardo Sapienza’nın, yazdığı bir kitapta gay ilişkileri ile skandal yaratan Katolik yazar Oskar Wilde’ın bazı özdeyişlerine de yer vermesi “bomba” gibi düştü.
Vatikan, 1854 doğumlu İrlandalı şair ve yazar Oskar Wilde’ın bazı özdeyiş ve vecizelerini, Hıristiyanları hitap eden yeni bir kitapta yer verdi.

Eşcinsel evlilikler karşıtlığı ile bilinen Papa’nın en yakın yardımcılarından biri olan Vatikan Protokol Müdürü Leonardo Sapienza tarafından yayınlanan kitapta Wilde’ın, “Ayartmaların dışındaki her şeye direnebilirim”, “Ayartmadan kurtulmanın tek yolu ona boyun eğmek” gibi ünlü özdeyişlerine de yer verildi.

1900 yılında ölen evli ve iki çocuk babası Wilde, Lord Alfred Douglas ile yaşadığı ilişki nedeniyle 1895’de yargılanarak 2 yıllık hapis cezası ile cezalandırıldı. Wilde, Vatikan tarafından hep dejenere biri olarak değerlendirilmişti.

İngiliz The Times gazetesi, bu konudaki haberinde Sapienza’nın Wilde’nin büyük, güçlü ve çok zeki bir yazar olduğunu, rastgele cinsel ilişkileri ile değil, daha çok ünlü tiyatro oyunları ile anımsatıldığını belirterek “Bizim görevimiz, insanların vicdanlarını etkilemek ve bugün dinin bir numaralı düşmanı olan ilgisizliğe karşı koymaktır” dediğini aktardı.

Bu arada, Wilde’nin ölüm eşiğinde dine yeniden kavuştuğu belirtilirken Vatikan gözlemcilerinden Orazio La Rocca da, kitabı bir “bomba” gibi nitelendirerek “Eşcinsel

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?