banner39

Vatikan Zapatero'yu devirme peşinde

İtalya'da Romano Prodi hükümetinin ipini çektiği basında ve kulislerde dile getirilen Vatikan, İspanya'nın siyasetine el attı.

Arşiv 15.02.2008, 08:10 15.02.2008, 08:11
Vatikan Zapatero'yu devirme peşinde

İtalya'da Prodi hükümetini devirdiği iddia edilen Vatikan şimdi de İspanya Başbakanı Zapatero'yu hedef aldı.

Edinilen bilgiye göre Vatikan, İspanya Başbakanına karşı, eşcinsel hakları, kürtaj yasaları yüzünden ters düştüğü için, marttaki yeni genel seçimi kazanmaması için kampanya yürütüyor.

Sabah gazetesinin haberine göre, hedefteki isim, Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero... Siyasete din müdahalesinin izleri, 9 Mart'taki genel seçim öncesinde iyice belirginleşti. Katolik Hıristiyanların merkezi, aynı zamanda dünyanın en küçük devleti olan Vatikan, etkinliğini Valensiya Başpiskoposu üzerinden gösterdi. Başpiskopos, Zapatero aleyhine kampanya başlattı.

BROŞÜR DAĞITIYOR

Başbakan ve Sosyalist Parti'nin "ahlaki değerleri ve aile kurumunu yıkmaya çalıştığını" savunan İspanya Kilisesi, vaazlarda Muhafazakar Parti'ye oy vermeleri telkininde bulunmaya başladı. Aile değerlerine dikkat çekmek için başkent Madrid'te gösteri düzenledi. 15 bin kişinin katıldığı gösteri, Sosyalist Parti karşıtı eyleme dönüştü. Ardından "Sosyalist Parti'ye oy vermeyin" broşürleri dağıttı.

TEMSİLCİYLE GÖRÜŞTÜ

Papa 16'ncı Benedict, Vatikan yetkilileri ve İspanya'daki temsilcileri yasal düzenlemeler aşamasında sık sık Zapatero hükümetine yüklenen açıklamalar yapmıştı. Papa,. geçen yıl yeni İspanya Büyükelçisi'ni kabulünde "Hükümetinizin eşcinsel evliliklere izin vermesi ve kürtaja göz yumması kabul edilemez" demişti. Ardı ardına gelen baskılar sonrası Başbakan Zapatero bu duruma "dur" demek için kolları sıvadı.

'DİN MÜDAHALESİ OLMAZ'

Konuşmalarında Kilise'nin siyasete müdahalesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Dün de Vatikan'ın özel temsilcisi Monsenyör Manuel Monteiro de Casto'yu seçimlere müdahaleden duyduğu rahatsızlığı görüşmek için Başbakanlık konutuna çağırdı. İtalya'da da La Stampa gazetesi, kürtaj ve eşcinsel hakları yasaları yüzünden Vatikan'ın, Prodi iktidarını bitirdiğini iddia etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?