banner15

Vatikan'dan tecavüz skandallarına sanal açıklama

Vatikan, bundan böyle tecavüz olaylarının yönetici rahipler tarafından derhal adli yetkililere bildirilmesi gerektiğini belirtti

Vatikan'dan tecavüz skandallarına sanal açıklama

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya
 
Vatikan, bundan böyle tecavüz olaylarının yönetici rahipler tarafından derhal adli yetkililere bildirilmesi gerektiğini belirtti
 
Vatikan tarafından yapılan bir açıklamada, Kilise ve kurumlarında idarecilik yapan görevlilerin tecavüz olaylarının yaşanması halinde derhal adli yetkililere bildirmesi direktifi verildiği kaydedildi. Katolik Kilisesinin internette yayınladığı bildiride yeni yönetmelik kamuoyuna açıklandı. Bundan böyle herhangi bir Kilise’de yahut bağlı kuruluşlardan birinde tecavüz olayı yaşanırsa kurum yöneticisi tarafından derhal bulunduğu bölge savcılığına haber verilecek.
 
Pazartesi günü Vatikan tarafından internette yayınlanan açıklamada, ‘Bir suç duyurusuyla ilgili olarak adli makamlarda sivil hukukun gerekleri yerine getirilmelidir.’ ifadesi yeraldı. Papalık makamı zaten yıllardır böyle yapıldığını iddia ederken, kısa bir süre öncesine kadar Almanya’da kiliselerdeki tecavüz olaylarının savcılığa ya da polise bildirilme mecburiyeti var mıdır, yok mudur tartışması yapılmıştı.
 
Papalık internet yayınında, çocuklara tecavüz ettiği tesbit edilen rahiplerin, haklarında ağır suçlamalar yapıldığı ya da sivil mahkeme tarafından yargılanıp mahkum edildiği takdirde Kilise’nin kararı beklenmeden görevinden alınabileceği belirtildi. Böyle durumlarda Katoliklerin doğrudan Papa’ya da müracaat ederek tecavüzcü kişinin görevden alınmasını talep edebilecekleri de kaydedildi.
 
İnternette yapılan yazılı açıklamada 2001’den beri geçerli olan kurallara değinilerek, başpiskoposların tecavüzle ilgili tüm şikayet ve ipuçlarını değerlendirmeleri gerektiği ve soruşturma sırasında, olabilecek yeni kurbanların korunması için zanlı rahibin görevlerinin sınırlandırılması gerektiği vurgulandı.
 
 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2010, 18:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35