Ve İsrail OECD'ye kabul edildi!

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı, tüm engelleme çabalarına rağmen İsrail'i üyeliğe aldı, Türkiye veto etmedi.

Ve İsrail OECD'ye kabul edildi!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

İsrail, Estonya ve Slovenya'nın dünyanın önde gelen 31 ekonomisinin bulunduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD'ye üyelikleri kabul edildi.

Diplomatik kaynaklara dayandırılan habere göre, üç ülkenin katılımını bu sabah resmi olarak onaylayan OECD'nin, bugün kararı açıklaması bekleniyor.

İsrail, Estonya ve Slovenya'nın dünyanın önde gelen 31 ekonomisinin bulunduğu birliğe katılımının 27 Mayıs'ta Paris'te düzenlenecek resmi törenle hayata geçmesi belirtiliyor.

31 üyeli teşkilattan yapılan açıklamada, söz konusu üç ülkeyle birlikte teşkilatın daha "çoğulcu ve şeffaf hale geleceği" iddia edildi.

OECD'ye girmek için üç yıldır çaba gösteren İsrail'in üyeliğinin veto edilmesi için kampanya başlatan Filistinliler ve insan hakları örgütleri, İsrail'in Batı Şeria'yı işgal etmesi ve Arap vatandaşlarına karşı ayrımcılık uygulamasının OECD taahhütlerine aykırı olduğunu belirtiyordu. Davos'taki çıkışıyla hatırlanan Türkiye ise, tüm çağrılara rağmen bu üyeliği veto etmedi.

Büyük bir zafer havasındaki İsrailli yetkililer, ülkenin OECD'ye katılımının ardından uluslararası kredi notunun artacağını ve ülkenin daha fazla yatırım çekeceğini ifade ediyorlar. İsrail Maliye Bakanı Yuval Steinitz, OECD üyeliğinin ülkesi için 'tarihi bir başarı' olduğunu söyledi.

Filistinler'in ve insan hakları kuruluşlarının, merkezi Paris'te bulunan OECD önünde kararı protesto etmek amacıyla gösteri yapmayı planladığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 18:08
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 11 yıl Önce

... zirveden çöküşe imzasını atmıştır.bugünden itibaren chp liderinin değişmesi de bunun kanıtıdır.

mehmet yıldız
mehmet yıldız - 11 yıl Önce

tayyib boşu boşuna gürleyip durmasın...

murat nazlıoğlu
murat nazlıoğlu - 11 yıl Önce

her e kadar bazen israile türkiye wan minute desede, israili veto etmek kolay değil...hükümetlerin işiyle devletin görüşleri bazen ayrışıyor..önemli olan devlet ne diyor ona bakmak lazım. gözüken o ki ,bizim wan minute miz konjoktürel ve yüzeysel..israili ilk tanıyan ve 1955 lerde gizli ortadogu istihbarat ve güvenlik anlaşmaları yapan türkiye - israil aşkı kolay kolay bitmez..çünkü nikahı kıyanlar müslüman değil, katoliklerde boşanmak biraz zor..vesselam..

müslüm
müslüm - 11 yıl Önce

van-miinüt tiyatorsuyla milleti kandırdınız nerdesiniz sayın akp liler ve yazarları

talip emin
talip emin - 11 yıl Önce

iktidar diyet borcunu ödüyor. kuru sıkı atarak milleti kandırdıklarını zannedenler Allahı aldatamazlar. ummadıkları yönden silleyi yiyip yüzüstü kapaklanmaları yakındır.

banner39