Veli Küçük'ün, Karadayı`dan müthiş intikamı

Karadayı`nın internet sitelerine düşen ses kaydının içeriği kadar, sızdırılma öyküsü de ilginç...

Arşiv 04.02.2009, 08:30 04.02.2009, 09:58
Veli Küçük'ün, Karadayı`dan müthiş intikamı


Davos tartışmaları arasında, çok önemli bir konu; Karadayı'nın ses kaydı gürültüye gitti. Malum İ.Hakkı Karadayı'ya ait ses kaydı internete düşmüştü. Kayıtta, Karadayı'nın Erkan Mumcu'yu ve bazı vekilleri aradığı, meclise girmeyerek 367 tezine destek vermelerini istediği belirtiliyordu.

Parti liderine küfürlerin de yer aldığı kayıtta AK Parti'nin seçimden önde çıkması durumunda 'askerin müdahale etmesi gerektiği' söyleniyordu. Mumcu telefon konuşmasını teyit ederken Karadayı'da ' kayıttaki ses bana ait ama bazı bölümleri montaj' demişti. Fakat kasetin içeriği kadar sızdırılması da ilginç.

Özellikle de zamanlaması. Ankara kulislerine göre kasetin sızdırılması, Karadayı'nın Veli Küçük için kullandığı 'o adamı tanımam' sözüne bir cevap. Malum, Karadayı tutuklu bulunan Küçük Paşa için 'o adamı tanımam, hiç görmedim' demiş, Küçük de 'O adam değilim. Tuğg.Veli Küçük'üm' demişti.

İşte tam bu nokta da gündemsiz bir şekilde ortaya dökülen kaydın Karadayı'ya bir tepki olduğu belirtiliyor. Yine duyumlara göre bir kısmı yayınlanan ses kaydı orijinalde bir saatten fazla. Yayınlanmayan bölümlerinde de Erdoğan ve Gül'e hakaretler var.

Kayıtlar da 1 Temmuz'da yurtdışına kaçan, 5,5 ay sonra tebdili kıyafet hastanede yakalanan Tuğg. Levent Ersöz'ün arşivinden çıkmış. Yani gazetecileri, işadamlarını, siyasetçileri dinleyen ETÖ mensupları komutanları da dinlemişler. Üstelik bunları da arşivleyip günü gelince bir şekilde dolaşıma sokmuşlar. Tabi bu ses kaydının sızdırılmasının mesaj yönü de önemli. Acaba Levent Paşa'nın arşivlediği 2 bin 500 kayıtta başka neler vardı?

Susurluk çantaları ve gizli servisler

İlginçtir, son dönemde Ergenekon duruşmaları ilginç çıkışlara sahne oluyor. Uzun süredir içeride olan sanıklar ya tepki olarak ya da 'dışarıdakilere' mesaj olarak ilginç açıklamalar yapabiliyorlar. Hiç gündemi değilken eski ses kayıtları ortaya dökülüyor.

Ya da çapraz sorguda dağılıyorlar. Sami Hoştan da sürpriz bir şekilde 'kayıp çanta bende' dedi. 3 Kasım 1996'da meydana gelen kaza sonrası olay yerine ilk giden Hoştan Çatlı'nın cesedini almış, toprağa verilmesine nezaret etmişti. Hoştan'ın durup dururken 'çanta boş' demesi de fazlasıyla kafa karıştırıcı. Çünkü iddianame de yer alan kayıtlara göre Veli Küçük, 'Eğer çanta başkalarının eline geçseydi mahvolurduk' demişti. Çatlı'nın yakın dostu Haluk Kırcı, 1999'da verdiği ifadede 'Çatlı çantayı yanından ayırmazdı.

İçinde mikro uzi, telefon fihristi var. Bütün ilişkiler o defterdeydi. Çanta bulunursa Susurluk çözülür' demişti. Yine aynı davanın kritik ismi Sedat Bucak da Çatlı'nın generallerle çekilmiş fotoğraflarını, bazı bakanların isimlerinin bulunduğu telefon defterini mahkemeye sunmuştu. Bucak 'belgeler gizlidir. Açtığımda devletin sırlarını içeren şeyler gördüm'demişti.

Musevi asıllı işadamı Nesim Malki cinayetinden sonra 'iyi Türkçe konuşan, Ortadoğulu' bazı kişilerin Bursa, Yalova, İzmit bölgesinde çalışmalar yaptığı güvenlik birimlerinin gündemindeydi. Duyumlara göre de Malki'nin para trafiğini kaydettiği ajandasını arıyorlardı. Hatta listede ismi olan ünlü bir isimle ilgili helikopter hadiseleri anlatılmıştı. Sınırötesi operasyona konu olan alacak listesi ETÖ soruşturması sırasında Perinçek'ten çıktı. Deftere göre Malki 9.7 milyar doları yönetiyordu.

Ünlü işdamları da borçlu olarak listedeydi. İşte o ajandanın ve çok sayıda önemli evrağın çantalarda olduğu konuşuluyor. Yani birden fazla çanta Susurluk aracındaydı. Tabi Hoştan'ın durup dururken çantayı gündeme getirmesi 'eski defterleri açarsak işler kötü' olur mesajı mıdır? İhtimal dışı tutmamak gerek.

Kaynak: Bugün

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?