banner39

Veliler 5 zayıfla sınıf geçmeye karşı

MEB'in düzenlediği ankete katılan veliler, 5 zayıfla sınıf geçmeyi düzenleyen yönetmeliğine karşı çıktı.

Arşiv 24.05.2008, 16:10 08.06.2008, 17:37
Veliler 5 zayıfla sınıf geçmeye karşı

Beş zayıfla sınıf geçmeyi düzenleyen yönetmelik, öğrenci ve velilere soruldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı ankete göre, öğrencilerin yarısından fazlası yeni sisteme sıcak bakıyor. Veliler ise, uygulamanın başarısızlığı tetikleyeceğini düşünüyor.

Bakanlık, şimdi lise sınıf geçme yönetmeliğini bir alt komisyon kurarak değerlendirecek.

2'den fazla derste başarısız olan öğrenci sınıf tekrarı yapıyor. Liselerde sınıf geçme sistemi bu şekilde işliyor. Ama bakanlık sistemi yenilemeye karar verdi.

Yapılan çalışmaya göre sınıf geçmek için gereken 2 ders barajı yukarı çekilecek. 5 dersten başarısız olan öğrenci borçlu sınıf geçebilecek.

Yani öğrenciler bir sonraki yıl başarısız olduğu derslerden geçmeye çalışacak. Uygulanacak baraj okul türlerine göre farklılık gösterecek.

Bakanlık işte bu formülü geliştirdi ve onay için Talim Terbiye Kurulu'na sundu. Bir yandan da yapılan anketle liselerde sınıf geçme sistemi öğrenci, öğretmen ve velilere soruldu.

ANKET YAPILDI

Bakanlığın yaptığı ankete aralarında öğrenci öğretmen ve eğitimcilerin olduğu 25 bin kişi katıldı.

Ankete katılan öğrencilerin yüzde 50'sinden fazlası 5 dersten borçlu sınıf geçmeye sıcak bakıyor. Ama yeni sisteme velilerden geçer not çıkmadı. Ankete katılan velilerin yarıdan fazlası uygulamanın öğrenci başarısızlığını artıracağını düşünüyor.

Anket sonuçları Milli Eğtim Bakanlığı'nın önünde. Şimdi Bakanlık, hem anket sonuçlarını değerlendirmek hem de yapılabilecek değişiklikleri gözden geçirmek için alt komisyon kurdu.

Son kararı ise Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik verecek.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (1)
ela 13 yıl önce
burdan hüseyin çeliğe sesleniyorum lütfen kabul edin hayatım size bağlı lütfen yalvarıyorum lütfen kabul edinLÜTFENNNNNNNNNNNNNNNNN
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?