banner15

Venezuella, Seçim ve Chazev

Çoğu muhalefet partisinin, seçimleri boykot etme kararı almasına rağmen Venezuella'da seçimler sabah erken saatlerde başladı. Partiler, seçimlerin şeffaf olmayacağı yönündeki kaygılarını boykot sebebi olarak açıkladılar. Halkın çogunluğu ile Chazev onl

Venezuella, Seçim ve Chazev

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

 

Venezeulleda yaklaşık olarak 14 milyon seçmen bugün sandık başına gitti. Seçim yerel saat ile 09.00’da başladı. 120bin güvenlik gücü olabilecek taşkınlıkları engellemek için hazır bulundu.

 

Seçimleri boykot etme kararı alan muhalefet partileri, Ulusal Seçim Konseyinden ve seçimlerin onaysız bir şekilde, tahrif edilerek gerçekleştirildiğinden şikayetçi oldular. Chazev cumartesi ve pazar günkü konuşmalarında, seçimlerin legal bir şekilde ilerleyeceğini, boykot edenlerin seçimleri etkilemeyeceğini söylemişti.

 

Chazev, seçimleri boykot edenlerin, Venezuella karşıtları tarafında desteklendiğini dile getirdi. Ki bunların ABD yanlısı olduklarını düşünüyor. Chazev geldiğinden beri, ABD ile ipler kopmuş durumda ve en yakın müttefiki ABD ile arası yılladır olmayan Castro. Chazev “burada hiç bir politik kriz yok fakat onlar böyle bir kriz oluşturmak istiyorlar” dedi.

 

Avrupa birliğinden ve Amerikadan gelen uluslararası gözlemciler, seçimlerin kanuna uygun olduğunu declare ettiler. Yapılan araştırmalara göre, popüler olan Chazev seçimleri büyük bir üstünlükle kazanacak.

 

Vatandaşlar arasında da, boykota tepki var. Boykot edenleri ağaçtaki  bir deste yaprağa benzetiyorlar. Bu arada ülkenin batısında petrol borularına saldırı düzenledi. Hükümet bunu bir misilleme terörist atak olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
muhammed tekin prof.Manisa
muhammed tekin prof.Manisa - 1 yıl Önce

evi zarar goren profesor suleyman bey kardesimize gecmis olsun diyorum.Sizin maddi hasarlariniz sadaka hükmündedir.Islamiyetin hükmü böyledir.Onun icin üzülmeyiniz.

banner39

banner50

banner47

banner48