banner15

Venezuella'da geçici dikta dönemi

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez önümüzdeki 18 ay boyunca ülkeyi kanun hükmünde kararnamelerle yönetecek.

Venezuella'da geçici dikta dönemi

Venezuela parlamentosu Devlet Başkanı Hugo Chavez'e önümüzdeki 18 ay boyunca ülkeyi kanun hükmünde kararnamelerle yönetme yetkisi veren yasayı çoğunlukla onayladı.Karakas'daki parlamentonun olağanüstü oturumu açık havada, kentin ana meydanında yapıldı ve yüzlerce Venezuela vatandaşı tarafından izlendi.

Parlamento'nun tamamı Chavez yandaşlarından oluştuğu için yasa muhalefetle karşılaşmadı.

Muhalefet son seçimleri boykot etmiş olduğu için mecliste temsil edilmiyor.

'Halkın huzurunda' olması için kongre binası dışında, açık havada yapılan oturuma katılan milletvekilleri, yetki önergesini oybirliği ile kabul etti.

Ardından "Çok yaşa Sosyalizm" sloganları atıldı.

Yasa Chavez'e 11 alanda kanun hükmünde kararnamelerle icraat imkanı veriyor.

Böylece Chavez planlamakta olduğu, elektrik, doğal gaz ve petrol sektörleri üzerindeki devlet kontrolünü artırma ve en büyük telekomünikasyon şirketini devletleştirme projesine girişebilir.

Chavez'in beklendiği gibi petrol ve doğal gaz sektörlerinde devletleştirmeye gitmesi halinde, BP, Exxon, Chevron gibi dünya devlerinin işlettiği projelerde çoğunluk hissesini devlet petrol şirketine vermesi bekleniyor.

Buna karşılık bu şirketlere bir tazminat verilip verilmeyeceği belli değil.

Chavez, yasanın Venezuela'yı sosyalist bir topluma dönüştürecek devrimci bir dönemin başlangıcı olacağını söyledi.

Muhalifleri ise yeni yasayı iktidarın kötüye kullanılması olarak değerlendiriyorlar.

İktidar yandaşları ise Chavez'in ülkeyi bir Komünist devlet haline getirmek istemediğini, Venezuela'da ifade özgürlüğü ve dini inançların güvence altında olduğunu belirtiyorlar.

Washington yönetimi ise gelişmeleri eleştiriyor. Dışişleri Bakan Yardımcılığı'na getirilmesi beklenen John Negroponte, Chavez'in tüm bölgede demokrasi karşısında bir tehdit oluşturduğunu iddia etti.

Venezuela Dışişleri Bakanlığı ise John Negroponte'nin Latin Amerika için bir tehdit olduğunu, 1980'li yıllarda Honduras'ta büyükelçiyken Nikaragua'daki kontr-gerillalara para aktardığını savundu.

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35