banner39

Vergi iadesi mahkemelik oldu

CHP, Gelir Vergisi Kanunu’nun ücretlilere vergi iadesini geçmişe yönelik yürürlükten kaldıran hükmünün iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Arşiv 26.04.2007, 15:21 26.04.2007, 15:21
Vergi iadesi mahkemelik oldu

CHP, 5615 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un, ücretlilere vergi iadesini geçmişe yönelik olarak yürürlükten kaldıran hükmünün iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesinde dava açtı. CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, başvuruya ilişkin dilekçeyi Anayasa Mahkemesi Başkanlığına verdi.

Gazetecilere açıklama yapan Hamzaçebi, 4 Nisan 2007’de yürürlüğe giren 5615 sayılı kanunun, “ücretlilere vergi iadesini geçmişe yönelik olarak yürürlükten kaldıran” hükmünün Anayasa’ya aykırılığın iddiasıyla dava açtıklarını belirtti.

Hamzaçebi, kanunun 32. maddesinin (a) fıkrası hükmüyle, uygulamada vergi iadesi olarak bilenen ücretlilere vergi indirimini düzenleyen 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 121. maddesinin, geriye yürür şekilde 1 Ocak 2007 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlükten kaldırıldığını ifade etti.

’2007 BOŞLUKTA KALAN BİR YIL OLDU’

Kanunun bu uygulama yerine, 1 Ocak 2008’ten geçerli olmak üzere asgari geçim indirimini getirdiğini kaydeden Hamzaçebi, şunları söyledi: “Ücretliler açısından 2007 yılı boşlukta kalan bir yıl oldu. Ne vergi indiriminin uygulandığı ne de asgari geçim indiriminin uygulandığı bir yıl. Hükümet, 2007 yılında ücretlilere birşey vermemek istemiş olabilir ancak bu yapılırken dahi hukuk devleti ilkelerine uygun hareket edilmelidir. Geçmişe geçerli olmak üzere çıkan bir kanunla ücretlilerin hak ettikleri vergi iadesi yürürlükten kaldırılmış oldu.”

‘KAZANILMIŞ HAKLAR ALINAMAZ’

Bunun, Anayasa’nın hukuk devleti ilkesine aykırı olduğunu savunan Hamzaçebi, hukuk egemenliği ilkesinde, kişilerin kazanılmış haklarının hiçbir zaman sonradan çıkan bir kanunla geriye dönük olarak ellerinden alınamayacağını ifade etti.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?