banner39

Veziristan’da yeni Taliban Devleti

Pakistan ve Afganistan sınırında yer alan Veziristan bölgesinde yeni bir Taliban devletinin kurulacağı bildirildi

Arşiv 25.04.2007, 12:22 25.04.2007, 18:57
Veziristan’da yeni Taliban Devleti

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Pakistan istihbaratı, Taliban’ı destekleyen binlerce insanın Pakistan ve Afganistan sınırları arasında yer alan Veziristan bölgesine akın ettiğini bildirdi. Buraya akın eden insanların hedefi “Pencap Taliban’ı” olarak tanınan Pakistan’daki hareketi yapılandırmak olduğu açıklandı.

Bu bölge Taliban’ın yeni merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Pakistan istihbarat kaynaklarının yaptığı açıklamada: “Mayıs 2005 yılından bu yana güney ve kuzey kesiminden 2000 civarında insanın sınır bölgesindeki Veziristan’a akın ettiği ve burada bir birlik oluşturduğu” belirtildi.

Buraya göç eden insanların Rahim Barhan, Lahor, Mutlan, Sadıkabad, Bahaulpur ve Pencab’ın diğer bölgelerinden geldiklerini bildiren kaynaklar, istihbarat birimlerinin başta Özbekler olmak üzere bölgedeki yabancılara karşı mücadele edebilmek için bu göç akımına gizlice yardım ettiklerini ifade ettiler.

“Pencab Talibanı” bölgede yer edinebilmek için yarli halktan kiraladıkları evlere ve iş yerlerine yüksek meblağlar ödemektedir. Göçmenler aynı zamanda yemek, ilaç vb. işlerle bölgedeki halkla kaynaşmaya çalışmaktadır.

Veziristan’ın güneyindeki Vana şehri, tüm güney ve kuzey bölgelerinin ilaç ihtiyacını karşılayan merkezlerden biri sayılmaktadır. Aynı şekilde Afganistan’ın Paktiya, Paktika gibi güneyindeki şehirler de ilaç ihtiyaçlarını bu buradan karşılamaktadırlar.

YABANCI SAVAŞÇILARIN DURUMU

Bir yıl içinde bölgede yabancı milislerden oluşan gruplara karşı yapılan saldırılarda binlerce kişi öldü. Yarıdan fazlasını Özbek savaşçıların oluşturduğu yabancı milislere karşı bölgedeki aşiretler ve devlet birlite hareket ediyor.

Yerel bir gazete yazarı Pencap Talibanı’nın çok iyi eğitim aldığının belirterek “Bunlar bölgedeki kabilelerden ve hükümete bağlı Taliban unsurların aldıkları yardımla yabancı savaşçılara karşı büyük oranda başarılı oldular.”

Pakistan’da önde gelen yorumculardan İkram Sical bölgede yaşayan yabancı milislere yönelik olarak şunları söyledi:“Yabancı savaşçılar bize misafir olarak geldiler ancak kısa sürede bölgede bir çok konuya el attılar. Eğer misafir evin düzenin alt üst etmeye kalkışırsa ev sahibinin onu kovma hakkına sahiptir. Bu dediğim şeyler Veziristan’da oldu. Yabancılar buraya geldiler ve her şeyi kontrolleri altına almaya çalıştılar ancak bu bölge halkını istemediği bir şeydi.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?