banner15

Vietnam da Irak ile Aynı Kaderi Paylaşmış

Vietnam savaşı Irak'la aynı kaderi paylaşıyor. ABD'nin başlattığı ve 2 milyondan fazla Vietnamlı'nın ölümüne neden olan Vietnam savaşını başlatan istihbaratın gerçek olmadığı ortaya çıktı. ABD'nin dünyadaki haberleşmeleri izleyen istihbarat kuruluşu U

Vietnam da Irak ile Aynı Kaderi Paylaşmış

Dünya Bülteni / Ajanslar

ABD'de yeni açıklanan istihbarat arşivleri, Vietnam savaşının şiddetlenmesinde büyük rol oynayan bir olaya şüphe düşürdü. Belgelere göre, Kuzey Vietnamlılar'ın Ağustos 1964'te iki Amerikan savaş uçağına düzenlendiği bildirilen saldırılardan biri, büyük olasılıkla asla yaşanmadı. Tonkin Körfezi'ndeki ikinci saldırı haberi ardından dönemin ABD Başkanı Lyndon Johnson bölgeye misilleme amaçlı hava saldırıları düzenlenmesi emrini vermişti. Belgelere göre savaşın başlamasına gerekçe olarak gösterilen 'Kuzey Vietnam 4 ağustos 1964'te ABD savaş gemilerine torpidolarla saldırdı' haberi gerçek değil. Vietnam ve ABD arasındaki gerginliğin hat safhaya ulaştığı 2 ağustos 1964'te Kuzey Vietnam, bölgedeki bir ABD savaş gemisine başarısız bir saldırı düzenlemişti. ABD ise bunun ardından savaş ilan etmemişti.

Johnson 'vurun' emrini verdi
 
Ancak iki gün sonra Kuzey Vietnam'ın iki ABD savaş gemisine torpidolarla saldırdığına ilişkin haberler üzerine, dönemin ABD Başkanı Lyndon Johnson, Kuzey Vietnam'ın havadan vurulması emrini vermişti. ABD Kongresi, bu ülkeye karşı güç kullanılmasına olanak tanımış ve böylece Vietnam savaşı resmen başlamıştı. 10 yıldan uzun süren savaşta 2 milyondan fazla sivil Vietnamlı ve 58 bin ABD askeri ölmüştü.  Olayın gizli belgelerin gün ışığına çıkarılması, Irak savaşının gerekçelerini de yine tartışma konusu yaptı.

Yine istihbaratçılar yanıltmış

Ulusal Güvenlik Kurumu'nun kendi tarihçisi tarafından yazılan ancak bugüne dek gizli tutulan bir makalede "O gece hiçbir saldırı olmadığına kuşku yoktur," deniliyor. 2001 tarihli makalede liderlere yalnızca saldırının olduğuna dair bilgilerin aktarıldığı, saldırıyı yalanlayan çok sayıda bilginin saklandığı, sonuçta 'yanlış istihbaratın, Amerikalı liderlere yanlış bir izlenim verdiği' belirtiliyor.
Robert J. Hanyok imzalı makaleye göre o gece toplanan istihbarat yanlış analiz edildi, açıklanamayan çeviri değişiklikleri yapıldı ve birbiriyle ilgisi olmayan iki belge birleştirilerek, tek bir mesaj gibi sunuldu. Ancak Hanyok, hataların istihbaratçıların yaptığı 'gerçek hatalar olduğu', üstlerinin de bunları düzeltmediği ve liderlerin yanıltıldığı sonucuna varıyor.

'Irak'la paralellik'

Olayın günışığına kavuşması, Irak savaşına yol açan istihbaratın hararetle tartışıldığı bir döneme rastlıyor. Arşivlerin açıklanması için Ulusal Güvenlik Kurumu'na baskı yapan Tonkin Körfezi uzmanı araştırmacılardan John Prados'a göre aradaki benzerlikler gözden kaçırılmamalı. AP ajansına konuşan Prados, "Tonkin Körfezi'ndeki yanlış istihbaratla, Irak savaşını haklı göstermek amacıyla yanlış yönlendirilen istihbarat arasındaki paralellikler, 1964 Ağustosu'nda yaşananları yeni bilgiler ışığında gözden geçirmemizi daha da önemli kılıyor," diyor. Vietnam savaşında 58 bin Amerikan askeri ile üç milyon Vietnamlı yaşamını yitirmişti.

Irak'ta kitle imha silahları yalanı
 
Washington yönetimi Irak'ın kitle imha silahları olduğu yönünde elinde güçlü istihbarat haberleri olduğunu açıklamış ve bu bahaneyle Irak işgalini başlatmıştı. Ancak savaşın başladığı 20 mart 2003 tarihinden bu yana Irak'ta kitle imha silahı bulunamadı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yasar sen
Yasar sen - 11 ay Önce

Hindularin muslumanlara eziyetini niye dunya gormuyo bunun irki olmaz zulum zulumdur.sonucta insanliga yapilan eziyettir lutfen sayin dunya yetkilileri bunu engelleyin amin

banner39

banner50

banner47

banner48