banner15

Vietnam uzmanı Holbrooke'u şok etti

Vietnam savaşı üzerine uzmanlaşan tarihçiden Afganistan önerisi isteyen Holbrooke'a çarpıcı bir cevap geldi.

Vietnam uzmanı Holbrooke'u şok etti


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Vietnam ile Afganistan savaşları arasında paralellik olduğuna inanan ve bu bakışla yeni bir strateji arayışında olan Obama yönetimi, farklı bir yol deneyerek Vietnam konusunda uzmanlaşmış bir tarihçinin görüşlerine başvurdu.

'Vietnam: Bir Tarih' isimli kitabın yazarı, Pulitzer ödüllü tarihçi Stanley Karnow, ABD'nin Afganistan özel temsilcisi Richard Holbrooke'un görüşlerine başvurduğu isim oldu.

40 yıl önce Amerikan hezimetiyle sonuçlanan bir savaştan bugün için ne ders çıkarılacağı sorulan Karnow'un cevabı çarpıcıydı: Vietnam'dan ne mi öğrendik? En baştan orada olmamamız gerektiğini..."

İlk kez Amerikalı askeri yetkililerin görüşlerine başvurmak istediğini anlatan ABDli tarihçi, "Amerika'nın Afganistan'da kaybedeceği imkansız gibi görünebilir, ama 1967'de Vietnam için de uzmanlar böyle düşünmüştü" dedi.

Vietnam savaşı sırasında Time Dergisi adına bu ülkede bulunan Stanley Karnow, yaşananları kişisel olarak da gözlemleme fırsatı bulmuştu.

Amerikalı yetkililer de Holbrooke ile Karnow arasında geçen görüşmeyi doğrulayarak, Obama yönetiminin Vietnam savaşından dersler çıkarmak ve yerel halkın desteğini kazanmak için hazırlanan projede akademisyenlerin görüşüne başvurduğunu kaydetti.

ABDli yetkililer, Karnow'un cevabı hakkında ise yorum yapmadı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2009, 16:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35