banner39

Vietnam'da alarm: 100 bin kişi tahliye edildi

Güneydoğu Asya'yı vurmaya devam eden şiddetli yağış ve fırtına Vietnam'da alarm verilmesine yol açtı.

Arşiv 29.09.2009, 11:20 29.09.2009, 11:20
Vietnam'da alarm: 100 bin kişi tahliye edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinleri vuran şiddetli yağış ve fırtına dalgasının Vietnam'a doğru ilerlediği yönündeki bilgiler ülkede alarm verilmesine yol açtı. Fırtınanın, Vietnam sahillerine hızla yaklaşması üzerine, ülkenin orta kesiminde 100 bin kişinin tahliye edildiği bildirildi.

Sel ve fırtınalara karşı ulusal mücadele komitesinin yetkilisi Nguyen The Hung, Ketsana fırtınasının Vietnam sahillerine beklenenden daha çabuk yaklaştığını ve Vietnam'ı öğle saatlerinde vurabileceğini belirtti.

Vietnam meteoroloji uzmanları ise Ketsana'nın Vietnam'ı günün sonunda vurabileceği tahmininde bulunmuştu.

Nguyen The Hung, asker ve polisin vatandaşlara yardım etmek için seferber edildiğini, balıkçı teknelerinin sahillere döndüğünü, Hue ve Danang'a yapılacak uçuşların iptal edildiğini, bazı okulların da iki gün tatil edileceğini söyledi.

Nguyen, gelecek günlerde nehirlerdeki su seviyesinin artmasından ve sellere yol açmasından endişe edildiğini de belirtti. Yetkili, Ketsana'nın ulaşmasından bir hafta önce kötü hava şartları nedeniyle 18 kişinin, boğularak, akıma kapılarak veya evlerinin yıkılması sonucu hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Vietnam'da her yıl temmuz-ekim döneminde çok sayıda kişi fırtına, sağanak yağış nedeniyle oluşan sel ve toprak kaymalarında hayatını kaybediyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?