banner39

Viyana ile Belgrad arasında gerginlik

Avusturya'nın Kosova'nın bağımsızlığını "tanıyacağını" açıklamasıkızan Sırbistan, bunun "olumsuz sonuçları olacağını" açıkladı.

Arşiv 20.02.2008, 11:10 20.02.2008, 11:10
Viyana ile Belgrad arasında gerginlik


Avusturya hükümetinin Kosova'nın bağımsızlığını "diğer AB ülkelerine paralel olarak tanıyacağını" açıklaması, Belgrad ile Viyana arasında siyasi gerginliğe neden oldu.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) nezdinde temaslarda bulunmak üzere Viyana'da bulunan Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremic, Avusturya basınına yaptığı açıklamada, Avusturya hükümetine uyarıda bulunarak, "Kosova'nın bağımsızlığını tanımanın olumsuz sonuçları olacağını" söyledi.

Kosova'nın tek taraflı bağımsızlık ilanının "yasa dışı" olduğunu ifade eden Jeremic, "Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan ülkelerle öncelikle ikili ilişkileri gözden geçireceklerini, bu ülkelerle var olan siyasi ve ekonomik ilişkilerin de olumsuz sonuçları olacağını" bildirdi.

"BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOK"

Sırbistan Dışişleri Bakanı, "Kosova'yı tanıyan ülkelerle siyasi, diplomatik ve ekonomik tüm seçeneklerle mücadele edeceklerini, bu ülkelerle normal ilişkiler kurmalarının olası olmadığını" belirterek, "Bu konuda tepki göstermek zorundayız, çünkü başka seçeneğimiz yok" dedi.

Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan ülkelerdeki büyükelçilerini geri çekeceklerini yineleyen Jeremic, Kosova'yı tanıyan ülkelerin, "Sırbistan'ın toprak bütünlüğünü ihlal ederek bölgede barışı ve demokrasiyi tehlikeye attıklarını" ileri sürdü.

AVUSTURYA BAKANLAR KURULUNUN KOSOVA TOPLANTISI

Bu arada Avusturya bakanlar kurulu da bugünkü olağan toplantısında Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik'in, "Kosova'nın bağımsızlığının tanınmasına ilişkin" önerisini görüşecek.

Başbakan Alfred Gusenbauer, toplantı öncesi basına yaptığı açıklamada, "Kosova'nın bağımsızlık ilanının bir realite olduğunu" belirterek, "AB üyesi diğer ülkelere paralel olarak Kosova'yı tanıyacaklarını" söyledi.

Avusturya bakanlar kurulu toplantısının bugünkü oturumunda Kosova'nın bağımsızlığının tanınması önerisinin kabul edilmesi bekleniyor.

Ancak Cumhurbaşkanı Heinz Fischer resmi ziyaret nedeniyle yurt dışında bulunduğu için bakanlar kurulunun alacağı kararın cumhurbaşkanı tarafından bugün onaylanıp ilan edilmesi mümkün görünmüyor.

Öte yandan bakanlar kurulundan "tanınma kararı" çıkması halinde Sırbistan'ın Viyana büyükelçisini bugün geri çekeceği belirtiliyor.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?