banner15

Viyana'da Kosova görüşmeleri

Arnavut ve Sırp siyasetçiler, bugün Kosova'nın nihai statüsüne ilişkin hazırlanan planı görüşmek üzere Viyana'da toplanıyor.

Viyana'da Kosova görüşmeleri

Kosova, 1999 yılından bu yana Birleşmiş Milletler denetimi altında

Kosova, 1999 yılından bu yana Birleşmiş Milletler denetiminde. Taraflar, raporun bu ay başı yayınlanmasından bu yana ilk kez bir araya geliyor.

Arnavutlar, nihai hedefleri olan Sırbistan'dan tam bağımsızlık ifadesini içermese de plana genelde destek veriyor. Buna karşılık, bölgede güçlü tarihi ve ulusal bağları olduğunu savunan Sırbistan, planı reddediyor.

Sırbistan parlamentosu, ay ortasında Kosova planını ezici bir çoğunlukla reddetmişti.

Sırp milletvekilleri, 'Birleşmiş Milletler'in Kosova'nın geleceğiyle ilgili olarak öne sürdüğü tekliflerin, Sırbistan toprakları üzerinde yeni bir devletin yaratılmasına zemin hazırlayacağını savunan' bir kararı onayladı.

Kosova, 1999 yılından bu yana Birleşmiş Milletler denetimi altında bulunuyor ve bölgede çoğunluğu oluşturan Kosovalı Arnavutlar bağımsızlık istiyor.

Birleşmiş Milletler planı, Kosova'ya bayrak, ulusal polis gücü, anlaşmalar yapma hakkı tanımak gibi bağımsızlığın ibarelerini taşımasına karşın bağımsızlık kelimesini telaffuz etmiyordu.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35