Vize çilesine sanatsal tepki

Boğaziçili öğretim üyesi, vize işlemlerinde çektiği sıkıntılara tepkisini bir sergi hazırlayarak gösterdi

Vize çilesine sanatsal tepkiYurtdışına çıkanlar bilir, vize işlemleri meşakkatli bir iştir. Bir sürü belge istenir, gitmek istediğiniz ülkenin kendi formatlarına uygun fotoğraf çektirmeniz gerekir. Hatta bazen gitmekten vazgeçme noktasına bile gelirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Genco Gülan bu sıkıntılı sürece tepkisini Biyometrik Otoportreler adlı sergisiyle dile getirdi. Çalışmasında her ülkenin kendi formatına uygun fotoğraflar çektiren Gülan, sergisini Hollanda’nın Rotterdam kentinde görücüye çıkardı ama tepkisini sürdürdüğü için kendi sergisine gitmedi.

EVLİLİK CÜZDANIMI İSTEDİLER

Peki Genco Gülan, neden böyle bir sergi açtığı sorusuna şu cevabı veriyor:

“Hollanda’ya bir sergi için davet edilmiştim, vize almak için konsolosluğu aradım. Telefonda neden Hollanda’ya gitmek istediğim soruldu. Ben de aslında oraya gitmek istemediğimi davet edildiğimi söyledim. Davet mektubu olduğunu de ekledim. Telefondaki kişi davet ediliyor olsam da bir açıklama yapmam ve gerekli evrakları tamamlamam gerektiğini söyledi. İstenen evraklar arasında evlilik cüzdanı bile vardı! Çok şaşırdım ve özel hayatımla ilgili bir belgeyi vermek istemediğim için gitmedim.”

vizetepkisi-gencogulan.jpg

 

Genco Gülan, vize evraklarıyla ilgili bir başka olayı ise Almanya Başkonsolosluğu’nda yaşadığını anlatıyor: “Eşimin, sahneye koyduğu bir tiyatro oyunu için Almanya’ya gitmesi gerekiyordu. Ben de ona destek için gitmek istedim. Alman Devlet Tiyatrosu davet mektubu yolladı. Mektupta ikimizin adı da yazılı olmasına rağmen eşimin etkinliği olduğu için benim işlemlerimde problem çıkardılar.”

BİZİ SUÇLU GÖSTERİYORLAR

Gülan, tüm bunlardan yola çıkarak Kanada, ABD, Almanya, İspanya gibi pek çok ülkenin vize başvurusu için istediği formatlara uygun fotoğraflar çektirdi ve bir sergi hazırladı. Bu sergiyi Hollanda’da açtı. Gülan fotoğraflara neden tepki gösterdiğini ise şöyle anlatıyor:

“Formatlara uygun fotoğraf çektirmenin nedeni, aranan suçlunun veri tabanına yüklenmiş bilgileri sayesinde bulunabilmesi. Özgürlüğü vadeden Batı, dijital bir yöntemle bizi belli kalıplara sokarak standartlaştırıyor. Aslında bir noktada hepimiz potansiyel suçlu konumundayız.”

Kaynak: Star Gazete

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2010, 14:32
banner53
YORUM EKLE

banner39