banner39

Vize kalktı, Şeyh Haznevi Türkiye'ye geldi /FOTO

Nakşibendi tarikatının önemli isimlerinden Haznevi, vizenin kaldırılması sonrası Suriye'den Ş.Urfa'ya geldi.

Arşiv 05.10.2009, 11:57 05.10.2009, 12:32
Vize kalktı, Şeyh Haznevi Türkiye'ye geldi /FOTODünya Bülteni / Haber Merkezi

Nakşibend i tarikatının Suriye'deki liderlerinden Şeyh Abdülgani Haznevi'nin Türkiye'ye gelişinde Akçakale Sınır Kapısı'nı dolduran müritleri kalabalık bir karşılama töreni düzenledi.

Şeyhi karşılayanlar arasında Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu da vardı. Şeyh Haznevi'nin iki ülke arasındaki vizenin kalkmasıyla daha sık gelebileceği belirtilirken, daha önceki gelişleri iki ülkenin vize uygulaması nedeniyle sık gelmesi problem oluyordu.


Şanlıurfa'nın Suriye sınırında, yasağa rağmen sınırdaki gümrüklü bölgeyi dolduran yüzlerce mürit, ilahilerle karşıladıkları Şeyh Haznevi'yi görmek için uzun kuyruk oluşturdu.

 

SP'li Akçakale ve MHP'li Harran belediye başkanlarının da aralarında olduğu büyük kalabalığın karşıladığı Şeyh Haznevi'nin dinlenmek için geldiği Karaköprü Beldesi'nde de Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu elini öptü.


Suriye'nin Kamışlı kentinde yaşayan ve babası Şeyh Ahmet El Haznevi'nin ölümünün ardından bu ülkedeki Nakşibendiler'in başına geçen Şeyh Abdülgani El Haznevi, müritlerini ziyaret için dün saat 14.00'te Şanlıurfa Akçakale Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye girdi. Şeyh Haznevi'nin Türkiye'ye geleceğini duyan Türkiyeli müritleri öğle saatlerinden itibaren Akçakale'ye gelerek, sınır kapısı yakınlarında beklemeye başladı.

Harran'da doğruca Hz. Hayati Harrani Türbesi'ne giden Şeyh Haznevi, türbe ziyaretinin ardından yanında müritlerinin oluşturduğu yüzlerce araçlık konvoy ile Karaköprü Beldesi'ne geldi. Dinlenmek ve onuruna verilen yemeğe katılmak üzere Karaköprü Beldesi'nde bulunan Akpınar Öğrenci Yurdu'na geçen Şeyh Haznevi'yi burada Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu karşıladı. Milletvekili Eyyüpoğlu aracından inince elini öptüğü Şeyh Haznevi ile kısa süre Kürtçe konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?