banner15

Vladimir Putin Pekin'de

Rusya Devlet Başkanı Putin resmi bir ziyaret için Pekin'de. Putin, Rusya ve Çin arasındaki yakın stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin, uluslararası düzen açısından etkin ve istikrar sağlayan bir unsur haline geldiğini söyledi.

Vladimir Putin Pekin'de

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin'e stratejik önemi büyük resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor. Putin, ekonomisinin büyümesine paralel olarak enerji ihtiyacı her geçen gün artan Çin ile enerji alanında bir dizi anlaşmalar imzalamak üzere bugün Çin'e gitti. Putin, iki gün sürecek resmi ziyaretinde Pekin'de Çin liderleriyle birlikte, Çin'de düzenlenecek "Rusya Yılı" etkinliklerinin açılış törenine katılacak.

Çin ziyaretine başlamak üzere olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ve Çin arasındaki yakın stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin, uluslararası düzen açısından etkin ve istikrar sağlayan bir unsur haline geldiğine işaret ederek, bunun her iki ülkenin modernleşmeyi gerçekleştirmesi için yararlı olacağı gibi, iki ülke halklarının uzun vadeli çıkarlarına da uygun olduğunu söyledi. Putin, kısa süre önce Çinli gazetecilere verdiği demeçte, Rusya ile Çin arasındaki ilişkilerde olumlu bir gidişatın görüldüğünü kaydederek, iki ülkenin sınır sorunu dahil bütün önemli siyasi sorunları ortaklaşa çözerek, karşılıklı güvene dayalı yeni bir döneme girdiklerini, siyasi diyalog, güvenlik ve ekonomi alanlarındaki ikili işbirliğinde de olumlu ilerlemeler kaydedildiğini belirtti. Putin, her iki ülkenin, düşüncelerini başkalarına dayatmadıklarını, güç gösterilerinde bulunmadıklarını ve anlaşmazlıkların siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesini savunduklarını hatırlatarak, dışa açık uluslararası ortaklık ilişkileri bakımından iyi bir örnek oluşturduklarını vurguladı.

Çin ve Rusya, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinden ve veto hakkına sahip. Çin ve Rus yetkilileri, geçtiğimiz hafta konu ile ilgili yaptıkları basın toplantısında, Putin'in 2 gün sürecek ziyareti sırasında iki ülke arasında enerji boru hattı ve ticaret olmak üzere bir dizi anlaşmaların imzalanacağını söyledi. Bunun yanında Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması sorunu ile terörizmle mücadeledeki işbirliği konuları da bu ziyarette masaya yatırılacak ana konular arasında geliyor.
 
Çin'e demiryolu ve 15 milyon ton ham petrol

Rusya'dan düzenli olarak gaz ve petrol alan Çin, Suudi Arabistan'dan sonra dünyanın en büyük ikinci petrol ihracatçısı Rusya ile enerji alanındaki ilişkilerini geliştirmek istiyor. Çin'in en büyük komşusu ve önemli stratejik ortağı konumunda bulunan Rusya'nın Pekin Büyükelçisi Sergey Razov , Çin ve Rus işletmelerinin Doğu Sibirya ve Uzakdoğu'daki petrol ve doğal gaz kaynaklarını geliştirme konusundaki işbirliğinin pürüzsüz şekilde yürütüldüğünü yineledi. Rusya bu yıl içinde demiryoluyla Çin'e yüzde 25 artışla 15 milyon ton ham petrol sağlayacak . Ancak Rusya, enerjiye her geçen gün daha da ihtiyaç duyan Çin'e bunun yanı sıra bu yıl Sibirya- Pasifik Hattı'ndan bu ülkeye uzanan petrol boru hattının döşenmesine de başlayabileceğini bildirdi.
 
Razov, nükleer enerji alanındaki işbirliği ile ilgili olarak da Çin'in doğusundaki Jiangsu eyaletine bağlı Lianyungang'da bulunan Tianwan nükleer santralinin iki ülke arasındaki nükleer enerji alanındaki en büyük işbirliği projesi olduğunu ifade etti. Razov, bu projenin gelecekteki barışçıl amaçlarla kullanılacak nükleer enerjinin temelini oluşturacağını dile getirdi. Razov, Rusya'nın Çin'in nükleer enerji santralleri projelerinde aktif bir rol oynamayı istediğini de belirtti.
 
Snırı ticareti 5.6 milyar dolar
 
İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2004'e oranla yüzde 37.1 artarak 2005'te 30 milyar dolara ulaştı. Büyükelçi Razov, iki ülkenin fikir birliği içinde, ikili ticaret hacminin 2010 yılında 60 ila 80 milyar dolara yükseltilme hedefini saptadığını, "Rusya Yılı" ve "Çin Yılı"nın düzenlenmesinin bu hedefin gerçekleştirilmesi için önemli bir adım olduğunu vurguladı. Çin'in ekonomisinin hızla büyüdüğünü ve buna bağlı olarak da enerjiye yönelik ihtiyacının arttığını hatırlatan Razov, enerji alanında petrol ve doğal gaz işbirliği projelerine öncelik tanınacağını açıkladı. Çin ve Rusya'nın ikili sınır ticaret hacmi geçen yıl 5.6 milyar ABD dolarına yaklaştı. Bu sayı Çin'in geçen yılki toplam sınır ticaret hacminin yüzde 40'ından fazlasını oluşturuyor. Rusya sınırında bulunan Heilongjiang eyaleti, Çin-Rusya ekonomik ve ticari işbirliğinde birinci büyük eyalet konumunda bulunuyor. Bu eyaletten yapılan sınır ticareti, Çin ile Rusya arasında gerçekleştirilen toplam ticaret hacminin yüzde 20'sini oluşturuyor.
 
Çin'de 2006 Rusya yılı

 
Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao ( Hu Cintav)'ın Temmuz 2005'te Rusya'ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Rusya Devlet Başkanı Putin'in de onayıyla, iki ülke arasındaki stratejik işbirliği ilişkilerinin ilerletilmesi için 2006 yılında Çin'de "Rusya Yılı" ve 2007 yılında da Rusya'da "Çin Yılı"nın düzenlenmesi kararlaştırılmıştı. Büyükelçi Razov, "Rusya Yılı" ve "Çin Yılı" etkinliklerini Rusya ve Çin'in uluslararası arenadaki işbirliğinin örneği olduğunu ve iki ülkenin uluslararası sıcak konularda sağladığı eşgüdümün övülmesi gerektiğini söyledi.
 
Razov şöyle konuştu: "İki ülke karışık durumdaki önemli sorunlar hakkında aynı veya benzer tutum sergiledi ve eşgüdüm sağladı. Bu, bölgesel ve global barış ve istikrarın korunmasına yardımcı oldu. İki ülke, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması, İran nükleer sorununun çözüme bağlanması, Ortadoğu sorunu ve BM'de reform gibi konularda iyi işbirliği yaptı." Çin ve Rusya bu yıl çeşitli alanları kapsayan 200'den fazla etkinlik düzenleyecek ve bunların arasında Çin-Rusya Ekonomi ve Sanayi Forumu ile iki ülkenin yasama organlarının yetkililerinin katılacağı yuvarlak masa toplantısı bulunuyor.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48