banner39

Voestalpine Türkiye'ye 5 milyar dolarla geliyor

Başbakan Erdoğan'ın 'yatırıma geliyor' dediği firma, Avrupa'nın üçüncü büyük metal şirketi çıktı.

Arşiv 28.05.2008, 16:03 28.05.2008, 16:10
Voestalpine Türkiye'ye 5 milyar dolarla geliyor


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün uçağında bir grup gazeteciye 'Bir Fransız otomotiv şirketi ile Avusturyalı alüminyum devi yatırıma geliyor' sözünün perde arkasından Avrupa'nın üçüncü büyük metal şirketi çıktı. Başbakan Erdoğan'ın Avusturyalı dev bir şirketin yatırım yapacağı açıklamasıyla Voestalpine'i kastettiği ortaya çıktı. Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna'nın da istediği 5 milyar Euro'luk yatırım Türkiye tarihinin en büyüğü olacak. 25 bin kişiye iş sağlayacak yatırım için Voestalpine heyeti, Avusturya Cumhurbaşkanı'yla birlikte Kayseri ve İstanbul'da destek aradı.

Avusturyalı metal devi Voestalpine'in Türkiye tarihinin en büyük dış yatırımı için son adımları Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer'in ziyaretinde attı.

DESTEK İSTEDİ

Bir süredir Karadeniz'e kıyısı olan bir ülkede 5 milyar Euro'luk çelik tesisi kurmak için yer arayışında olan Voestalpine yetkililerinin Kayseri'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve ardından İstanbul'da Başbakan Erdoğan'la görüşerek yatırım için destek aldığı belirtildi. Voestalpine 2007 sonundan itibaren Türkiye, Ukrayna, Bulgaristan ve Romanya'da yatırım arayışı içine girmişti. Avusturya Cumhurbaşkanı'nın ziyaretinin ardından yatırımın Türkiye'de yapılması hemen hemen kesinleşti.

FISCHER'LE GELDİLER

Avusturya Cumhurbaşkanı Fischer'in ziyaretini yakından takip eden Türk-Avusturya İş Konseyi Başkanı Şadi Gücüm temaslar sırasında Voestalpine CEO'su Wolfgang Eder ve diğer yetkililerin görüşmeleri doğrulayarak 'Görüşmelerde mesafe aldılar' dedi.

TESİSTE 25 BİN KİŞİYE İŞ VERİLECEK

Avusturya'da petrol devi OMV'nin ardından ikinci sırada yer alan Voestalpine, demir-çelik şirketleri arasında Arcelor-Mittal ve ThyseenKrupp'tan sonra Avrupa üçüncüsü konumunda.

Geçen yıl 7 milyar Euro ciro yapan şirketin 40 bin çalışanı bulunuyor. Şirket 2007 Nisan'ında 3.72 milyar Euro bedelle bir başka çelik üreticisi Böhler'i satın aldı. Ocak ayında dev yatırımlarıyla ilgili bilgi veren Voestalpine sözcüsü Peter Schiefer, 'Türkiye dahil 4 ülkenin yatırım ajanslarıyla irtibata geçeceğiz. 2008'in ikinci yarısına kadar yatırım yapacağımız ülke belli olacak' dedi.

Voestalpine'in Karadeniz kıyısına kuracağı fabrika 5.1 milyon ton kapasiteyle Erdemir'den yaklaşık 2 milyon ton daha fazla olacak. Şirketin bu tesislerde 25 bin kişiye iş vermesi bekleniyor.

Kaynak: Star

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?