banner39

Voronin: Eylemler, faşistlerin darbe girişimi

Moldova başkentinde göstericilerin bastığı parlamento binasının kontrolü gece yeniden polise geçti.

Arşiv 08.04.2009, 08:32 08.04.2009, 12:22
Voronin: Eylemler, faşistlerin darbe girişimi


Komünist hükümetin yeniden işbaşına gelmesine öfkelenen protestocular seçimlere hile karıştırıldığını savunuyor ve hafta başından beri sokaklarda.

Göstericiler, dün meclisi bastı, bazı bilgisayarları camlardan aşağı attı, bazı yerleri de ateşe verdi. Cumhurbaşkanlığı binasına taşlarla saldıran göstericiler, binanın kapısı yıktı.

Cumhurbaşkanı Vladimir Voronin, protestoları darbe girişimine benzetti.

Voronin, şiddet eylemlerinden 'öfkeden gözü dönmüş faşistleri' sorumlu tuttu.

Moldova muhalefet liderleri şiddet olaylarını kınadılar ancak protestoların devam edeeceğini söylediler. Muhalifler ülkede yeniden seçim yapılmasını istiyor.

Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, taraflara şiddete son verme çağrısı yaptı. Rusya ise gelişmeleri kaygıyla izlediğini bildirdi.

Tartışma yaratan seçim

Moldova'da 2001 yılından bu yana iktidarda bulunan Komünist Parti, Pazar günkü genel seçimleri de kazanmıştı. Seçim sonucunda yüzde 50 oy alan Komünist Parti, parlamentoda da çoğunluğu ele geçirmişti.

Parti, Rusya ve Avrupa Birliği ile güçlü bağlar kurulmasını savunuyor.

Vladimir Voronin, Avrupa'da demokratik seçimle işbaşına gelen ilk komünist liderdi. Uluslararası gözlemciler, seçimin "kurallara uygun" geçtiğini söylüyor.

Komünist Parti'yi yüzde 13 oy alan Liberal Parti ve yüzde 12 oy alan Liberal Demokrat Parti izliyor. Komünistlerin 101 sandalyeli mecliste, bir sonraki cumhurbaşkanını herhangi bir muhalefetle karşılaşmadan seçebilmelerini sağlayacak en az 61 sandalyeyi kazanıp kazanmadıkları ise netleşmiş değil.

Vladimir Toronin'in iki dönem görev yapmasının ardından bugün görevi bırakması bekleniyor.

En yoksul ülke

Romanya ve Ukrayna arasında yer alan ve halkı Rumence konuşan Moldova, Avrupa'nın en yoksul ülkesi. Ülkenin gelirinin üçte biri ise yurtdışında çalışan Moldovalıların gönderdiği dövizlerden oluşuyor.

Ülkede ortalama aylık ücret 250 doların altında. Seçim sonrasında hükümetin karşı karşıya olduğu tek güçlük ekonomi de olmayacak.

Transdinyester sorunu

Ayrılıkçı bölge Transdinyester de hükümetin ele alması gereken siyasi konular arasında.

Bu bölge 1992 yılındaki kısa süreli çatışmadan bu yana Rusya'nın desteğiyle Kişinev'den bağımsız hareket ediyor. Transdinyester bölgesinde çok sayıda kişi son seçimi boykot etmişti.

Cumhurbaşkanı Vladimir Toronin, Transdinyester konusundaki görüşmeleri 2008 yılında yeniden başlatmıştı.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?