banner39

Vural Savaş çok dertli; 7 yıldır parti kapatılamıyor

Vural Savaş, Haşim Kılıç ile raportör Osman Can'ı sert bir şekilde eleştirdi!

Arşiv 25.05.2008, 18:31 26.05.2008, 11:36
Vural Savaş çok dertli; 7 yıldır parti kapatılamıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gaziantep'te konuşan Yargıtay eski Cumhuriyet Savcısı Vural Savaş, hem Haşim Kılıç'ı hem de Anayasa Raportörü Osman Can'ı ağır bir şekilde eleştirdi

Refah Partisi ve Fazilet Partisi'nin kapatılması istemiyle dava açan Savaş, 2001 yılından bu yana parti kapatılmamasından yakındı.

Atatürkçü Düşünce Derneği'nce düzenlenen imza gününe katılmak üzere Gaziantep'e gelen Vural Savaş, ticaret odasında bir konferansa katıldı. Burada konuşan Savaş, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ile Ak Parti'nin kapatılmasına yönelik açılan dava ile başörtüsü yasağının kaldırılmasına ilişkin CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne açtığı davanın raportörü mahkeme üyesi Osman Can'ı hedef aldı.

HAŞİM KILIÇ ANAYASA'YA AYKIRI SEÇİLDİ

Haşim Kılıç'ın başörtüsü yasağına ilişkin davanın Haziran ayında görüşüleceğine yönelik açıklamalarını anımsatan Savaş, kendi kitabına da atıfta bulunarak Haşim Kılıç'ın Anayasa'ya aykırı kanunla Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildiğini öne sürdü.

Haşim Kılıç'ın her iki davaya da raportör olarak Osman Can'ı görevlendirmesini eleştiren Savaş, Osman Can'a ait bir kitaba atıfta bulunarak şöyle konuştu: "Osman Can'ın kitabından size sadece 3 cümle söyleyeceğim. Diyor ki; Türkiye'deki sorunlar laiklik ve milliyetçilikten kaynaklanıyor. Ayrıca diyor ki; Anayasa Mahkemesi verdiği yeni kararlarla yeni bir din yaratmıştır. Leyla Şahin'in davasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye'yi haklı gördü. Osman Can, diyor ki kitabında; 'Artık AİHM'in meşruiyeti, tartışılır hale gelmiştir bu kararla.' Şimdi her iki dava Haşim Kılıç tarafından Osman Can'a veriliyor. O da diyor ki; 'Anayasanın ilk 3 maddesinin değiştirilebilmesi için teklif verilemez. Değiştirilemez. Ama onun dışındaki anayasa değişiklikleri, ancak şekil bakımından incelenir. 3 yönden incelenir. Yeterli çoğunluk teklif etmiş mi, ivedilikle görüşülmemiş mi, bir de yeterli çoğunluk evet demiş mi? Buna bakılır' diyor. "Bunlar sağlamsa o Anayasa değişikliği yürürlüğü girer' diyor." diye konuştu.

BAŞÖRTÜSÜNDEN İKİ PARTİ KAPATILDI

Anayasa Mahkemesi'nin, daha önce aldığı 2 kararla başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına yönelik düzenlemeleri iptal ettiğini, başörtüsü düzenlemelerinin laiklik ilkesine aykırı bulduğunu için 2 partiyi kapattığını ve bunlara yönelik açılan itiraz davalarının AİHM tarafından reddedildiğini belirten Savaş, "Anayasa Mahkemesi bu tarihi kararında derse ki; 'Arkadaş! 3 maddede değişiklik olmadığına göre ben buna dokunamam. Bu Anayasa hükmü haline gelir.' O zaman isterseniz artık Türkiye'yi paramparça edersiniz. Bir şeriat devleti haline de getirebilirsiniz. Neden?.."

ANAYASA MAHKEMESİ TARİHİ BİR KARAR VERECEK

Anayasa Mahkemesi'nin çok tarihi bir karar verme arifesinde olduğunu yineleyen Savaş, "İnanın şu anda Anayasa Mahkemesi çok tarihi bir karar verme arifesinde. Dış ülkelerin baskısı; (üyelerin) çoğu da yeni seçildi. Bu konulara eğilimli o raportörün etkisiyle 'Biz bunu şekil bakımından inceleyebiliriz; dokunamayız' dediği andan itibaren Türkiye Cumhuriyeti'nin sonu gelir. Veya getirmenin yolu açılır." şeklinde konuştu.

KAPATMA DAVASI ERKEN AÇILSAYDI, BU KADAR OY ALAMAZLARDI

Konuşmasının bir bölümünde Ak Parti'ye yönelik kapatma davasının geç açıldığını söyleyen Savaş, Avrupa'da kapatma davası açılan partilerin sonraki seçimlerde hep oy kaybettiğini öne sürdü. Savaş, "Dünyada hangi parti kapatılmışsa bir sonraki seçimde mutlak şekilde oy kaybetmiştir. Bizde de Refah Partisi kapatıldı. Akla gelebilecek her türlü mağduriyet, işte kayıp trilyonu da ben ortaya çıkardım. Recep Tayyip Erdoğan'ın mahkumiyeti de gerçekleşti. 1999 seçimlerinde bunlar yüzde 5-6 oy kaybettiler. Birinci parti DSP; ikinci Parti MHP oldu; bunlar 3. parti olabildiler. Ama ondan sonra IMF politikaları, Ecevit'in rahatsızlığı, Kemal Derviş'in politikaları hepsi üst üste bindi. Vatandaşta gitti oy verdiği partileri, yani koalisyonu devre dışı bıraktı."

7 YILDIR PARTİ KAPATILMIYOR

2001'den beri Türkiye'de parti kapatılmasına yönelik bir girişim olmadığından yakınan Savaş, "Acaba bu dava zamanında açılışmış olsaydı, oylarını artırabilirler miydi? Artı Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olabilir miydi? Şimdi yapmayı tasarladıkları anayasa değişikliklerini yapabilirler miydi?" biçiminde konuştu 

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?