banner15

Washington Post: Kürtler Saf Değiştirdi

Washington Post gazetesi, Irak’ta son dönemde kanlı olayların ardında Kürtlerin saf değiştirmesinin yattığı değerlendirmesini yaptı.

Washington Post: Kürtler Saf Değiştirdi

Amerikan işgalinin ardından kurulan ilk hükümette Kürtlerin Şiilerle birlikte hareket ettiğini ve Şii ağırlıklı İbrahim Caferi hükümetine katıldığını hatırlatan gazete, Kürtlerin şimdi taraf değiştirerek Sünnilerin arasında yer aldığını belirtti. Washington Post, bu durumun Amerika’nın çıkarlarına da uyduğunu ifade etti.

Charles Krauthammer imzalı haber-yorumda Irak’ta şimdi ya 275 sandalyeli parlamentonun 140 sandalyesine sahip bir Kürt-Sünni-Laik bloğun ya da 130 sandalyeye sahip olacak birbirleriyle her zaman iyi anlaşmayan 7 partili Şii bloğun iktidar olabileceği belirtildi. Ancak haberde durumun görüldüğü kadar kolay olmadığı zira Irak Anayasası’nın azınlıkları koruma ve geniş tabanlı bir koalisyon kurulması amacıyla hükümet için üçte ikilik bir çoğunluk zorunluluğu getirdiği ifade edildi. Haberde, "aynı kuralın ABD’de geçerli olması halinde Amerika hala 2000 seçimlerinin ardından hükümet kurmakla uğraşıyor olacaktı" yorumu yapıldı.

Haberde, Irak Hükümeti ile ilgili en önemli konunun Savunma ve İçişleri Bakanlıklarını kimin kontrol edeceği olduğu belirtildi. Haberde, İçişleri Bakanlığı’nın polisi, Savunma Bakanlığı’nın da orduyu kontrol ettiği hatırlatıldı. Washington Post gazetesi, Amerika’nın Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad’ın en büyük görevinin de İçişleri Bakanlığı’nın aşırı dinci bir kesimin kontrolü altına girmesini önlemek olduğunun altını çizdi. Haberde, bu anlamda İçişleri Bakanlığı için Baas kökenli olmayan bir Sünni partinin düşünülebileceği ifade edildi.

Başbakanlık konusunun da önemi vurgulanan haberde, özellikle Kürtlerin mevcut Şii Başbakan İbrahim Caferi’yi istemediği belirtildi. Haberde, Sünni-Kürt-Laik bloğun yeni bir Başbakan altında toplanmasının ulusal bir birlik hükümeti kuracağı belirtildi. Gazete, Amerika’nın da aynı sonucu istediği, Kürtlerin Şiileri bırakarak Sünni safa katılmasının sürekli kötü haberler gelen topraklardan çıkan iyi bir haber olduğu yorumunu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48