banner39

Washington’dan Irak'a İthal Anayasa

Irak’taki ABD yönetimi, yeni anayasa taslağını yarın Irak Meclisi’ne sunması gereken komiteye kendi hazırladığı taslağı onaylaması için baskı yapıyor. Iraklı Kürtler, Kerkük, Süleymaniye ve Erbil'de sokağa dökülerek Başbakan İbrahim el-Caferi'

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Washington’dan Irak'a İthal Anayasa

Yarın, Irak anayasasının yeniden oluşturulması için verilen süreninin son günü. Ancak Iraklı liderler henüz önemli birçok noktada anlaşmaya varamadı. ABD, bugün son kez toplanması beklenen anayasa komitesinde yaşanan anlaşmazlıkları fırsat bilerek kendi taslağını dayatmayı planlıyor. Irak’taki ABD Büyükelçiliği görevlisi Zalmay Halilzad, anayasa komitesinin yarına kadar yeni anayasayı oluşturamaması durumunda, konuya ABD’nin el atacağını belirtti. Beyaz Saray’ın, Irak için öngördüğü anayasayı komiteye sunduğunu ifade eden Halilzad, “Komisyonun elinde halen bir taslak yok ve Washington yönetimi, yeni Irak anayasasının zamanında oluşturulamayacağından endişe ediyor. Bugüne kadar komitede, 3 ayrı anayasa taslağı tartışıldı. Kürt, Sünni ve Şii üyeler kendi isteklerini öne çıkaran taslak sundular ama bunların hiçbiri kabul edilmedi. Bu durum karşısında ABD, kendi yazdığı anayasayı komiteye sundu” dedi.

Bush’tan muğlak öneriler

Söz konusu anayasayı, “Washington’ın bakış açısı” diye niteleyen Halilzad, komite üyelerinin tepkisi konusunda ise bilgi vermekten kaçındı. Öte yandan yeni anayasa yazılması çalışmaları çerçevesinde ABD Başkanı Bush’la görüştüğünü de kaydeden Halilzad, “Başkan Bush, anayasının 15 Ağustos’ta tamamlanmış olmasını istedi. Komitede tartışılan dinin rolü ve kadınların durumuyla ilgili konuların önemine değinen Bush, kadınlara Irak toplumu içerisinde eşit koşulların verilmesini söyledi. Bush son olarak, bazı hasas konuların geride tutulmasını da önerdi” şeklinde konuştu.

Tepki geldi

Bu gelişme üzerine anayasa komitesinin Kürt üyelerinden Mahmud Osman, “ABD’nin oluşturduğu anayasada birçok konu Beyaz Saray’ın bakış açısıyla ele alınmış. Bu yüzden ABD’nin önerdiği anayasanın da, kabul göreceğini zannetmiyorum” diye konuştu. Komitedeki anlaşmazlık yaratan konularında uzlaşmaya varılmak üzere olduğunu belirten Osman, Kürt üyelerle Şiiler arasında uzlaşma olabileceğini de söyledi. Kürt vekilin açıklamalarına destek veren Şii Milletvekili Abdulaziz Hekim, “Irak’ın birliği için, anayasanın Iraklılar tarafından oluşturulması şarttır. Uzlaşabileceğimiz noktalar var” dedi. Ancak, Sünni üyelerin anayasa komitesinde gündeme gelen önerilerden memnun olmadığı ve Kürt ile Şii üyelere destek vermedikleri belirtildi.

Petrolde anlaşıldı

Öte yandan federalizm ve İslami hükümler konusunda anlaşamayan anayasa komitesi, Irak petrol kaynaklarının paylaşılması konusunda anlaştı. Irak petrol kaynaklarının, merkezi yönetim ve 18 bölge kenti arasında nüfuslarına göre paylaşılmasına karar veren anayasa komitesi, bu durumu kanunlarla kesin bir biçimde belirledi. Ancak petrol kaynaklarının, nüfusa oranlı bir biçimde paylaşılmasına karar verilmesine rağmen, ürünlerden elde edilecek gelirin paylaşılması konusunda kesin bir hüküm belirlenmedi.

Kürtler Caferi'yi protesto etti
 
Irak'ın Kerkük, Süleymaniye, Erbil ve Hannakin kentlerinde Kürtler, Kerkük'ün ''Kürt özelliğinin'' anayasada belirtilmesi için  gösteri yaptı. Kerkük'te, sayılarının 1500 civarında olduğu bildirilen göstericiler, Türkmen ve Arapların da yaşadığı kentin Kürt kenti olduğunu iddia ettiler ve ''kendi kaderlerini tayin hakkı'' istediler. Son zamanlarda Irak'ın en gergin bölgesi olarak dikkat çeken Kerkük'te, binlerce Kürt sokağa dökülerek Başbakan Caferi'nin istifasını istedi. Süleymaniye ve Erbil'de de eş zamanlı gerçekleştirilen eylemde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Bağımsız "Kürdistan" isteklerini öne süren Kürtler, daha sonra olaysız dağıldı. Gösteriyi düzenleyenlerden Settar Mustafa, Irak'taki İbrahim Caferi hükümetini, ''Kürt isteklerini gözardı etmek'' ile suçladı. Bağdat'ın kuzeydoğusundaki Hanakin kentinde de binden fazla Kürt, Sincar ve Kerkük gibi kentlerin özerk Kürt bölgesine dahil edilmesi için gösteri yaptı.
 
6 Amerikan askeri öldürüldü
 
Irak'ta son iki günde düzenlenen saldırılarda 6 Amerikan askeri öldürüldü. Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, askerlerden beşinin yol kenarına yerleştirilen bombaların patlaması, birinin açılan ateş sonucu öldüğü bildirildi. Açıklamaya göre, Bağdat'ın 150 kilometre kuzeyindeki Tuz kenti yakınlarında yola yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu 3  Amerikan askeri öldü. Bu arada, Başkent Bağdat ile kuzeydeki Musul'da üç kişinin cesedinin bulunduğu bildirildi. Polis, başkentin şiddet olaylarına sahne olan güneyindeki Dora mahallesinde başı kesilmiş bir kadın cesedi bulunduğunu açıkladı. Kuzeydeki Musul'da da biri başı kesilmiş, iki kişinin cesedi bulundu. Bağdat'ın 30 kilometre kadar güneyindeki Mahmudiye'de ise yola yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu bir sivil öldü, bir sivil yaralandı. Başkent genelinde bugün düzenlenen saldırı ve bombalama olaylarında ayrıca  10 kişinin yaralandığı ifade edildi. Kerkük'te de seyir halindeki araçtan açılan ateş sonucu bir Iraklı polisin öldüğü, 2 polisin yaralandığı belirtildi. Öte yandan, Irak Merkez Bankası'nın üst düzey yetkilisi Hasib Kadum'un evinin önünde kaçırıldığı açıklandı. 

Basralı kadınlardan şeriat talebi 
  
Irak'ın güneyinde Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Basra'da yaklaşık bin kadar kadın, şeriat kanunu çıkması için eylem yaptı.  Mevcut hükümetin yarından itibaren taslak haline getirmeyi düşündüğü Irak Anayasası'na karşı çıkan Basralı yaklaşık bin kadın, ellerinde Kur'an-ı Kerim, pankartlar ve kucaklarında bebeklerle Aşar Caddesi'nden Basra Valiliği'ne yürüyerek şeriat istedi. 7'den 70'e her yaşta kadın ve genç kızın katıldığı yürüyüşte, Şii lider Ayetullah Ali el Sistani'nin posterleri ve "İslam şeriatıyla kadın hürriyeti isteriz" yazılı dövizler taşındı. Kadınlar "İslam şeriatına evet" ve "Saddam, Amerika ve İsrail'i istemiyoruz" sloganları attı. 

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?