banner39

Washington'da ilişkileri düzeltme paneli

Murat Mercan panelde özür dileyici bir uslup kullanırken son sıralarda yazılarıyla Amerikan basınında Türkiye alehtarlığını körükleyen Pollock ve Rubin gibi gazeteciler ilişkilerin gerilemesinden Türkiye'yi sorumlu tuttular !

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
 Washington'da ilişkileri düzeltme paneli

AK Parti Milletvekili Murat Mercan, ABD'nin başkenti Washington'a Türk-Amerikan ilişkilerinin tartışıldığı panelde yaptığı konuşmada ABD'li yetkililerin Türkiye'yi Irak ABD'ye destek vermekte isteksizlikle suçlamanın haksız olduğunu söyledi. Türk-Amerikan ilişkilerinin olumsuz olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını söyleyen Mercan ilişkilerinin boyutunu tartışırken daha dikkatli olunması gerektiğini ve küçük meselelere takılmadan büyük resmi değerlendirmek gerektiğini söyledi. Medyada yazılanlara bakıp hareket edilmemesi gerektiğini söyleyen Mercan, "Önemli olan hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamalar" diye konuştu. Eski Başkan Clinton'un Türkiye'deki deprem sonrası bölgeyi ziyaretinde küçük bir bebeği kucağına almasının Türkiye'de gönülleri fethettiğini ve Amerikan sevgisinin doruğa çıktığını söyleyen Mercan, Başkan Bush'un da aynı tür bir jestte bulunmasının büyük yarar getirebileceğini söyledi. Mercan, "Bush, bu jesti PKK'ya karşı savaşarak yapabilir" dedi. ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Eric Edelman'ın görevinden ayrılacak olmasından büyük üzüntü duyduğunu da belirten Mercan, "Maalesef Türk medyası Edelman'ı istenmeyen adam olarak gösterdi" diye konuştu. Basının çok dikkatli olması gerektiğini söyleyen Mercan, "ABD televizyonlarında Türkiye karşıtı bir dizi oynatıldığında bu Türkleri çok incitiyor, gazetelerde Türkiye karşıtı ısrarlı yazılar yazıldığında, ilişkileri zedeliyor" dedi.

"İncirlik kararı yakında verilir"
Mercan İncirlik Üssü'nün ABD kuvvetlerince kullanılması konusunda bir kararın da çok yakın zamanda hükümet tarafından alınacağını tahmin ettiğini belirtti. Türkiye'nin İran ve Suriye politikalarında ABD ile ayrı düştüğü görüşüne de katılmadığını söyleyen Mercan, "Yöntem ve yaklaşım farklı olabilir ama sonuçta amaç aynı" dedi. Mercan, Cumhurbaşkanı Sezer'in Suriye gezisinin de, Suriye'ye destek anlamında kullanılmaması gerektiğini ifade ederek, "Basında onca yazı çıktıktan sonra, savaş için onay çıksaydı durum başka olurdu, ABD Türkiye askerlerini kabul etseydi, durum yine başka olurdu. Türkiye bu konuda suçlanmamalı" şeklinde konuştu. Toplantıya katılan bir diğer konuk da, "Avrupa'nın hasta Adamı Türkiye" başlıklı yazısıyla Türkiye'de çokça eleştirilen, Wall Street Journal Gazetesi yazarı Robert Pollock idi.
Türkiye'de yürütülen politikalar karşısında hayal kırıklığı duyduğunu itiraf etmek istediğini söyleyen Pollock, "Teröre karşıtı savaşta katı politikalar uygularken, ABD'nin teröre karşı açtığı Irak savaşına katılmayı reddetti. Demokratik bir ülke olan Türkiye'nin verdiği kararı saygıyla karşılıyorum ancak bir liderlik imkanı da böylece es geçilmiş oldu" dedi.
Tepki gören makalesini neden yazdığını da açıklayan Pollock, "Türkiye'de ABD aleyhine söylenen bazı sözler akla yatkın politikaların çok ötesine geçerek, Amerikan nefreti oluşmasına neden oldu. Bu kabul edilebilir bir şey değil" diye ifade etti.
Türkiye'deki Amerikan karşıtlığının diğer ülkelerdeki ABD karşıtlığından çok farklı olduğunu da belirten Pollock, "Yalnız üzüldüğüm bir nokta şu. Makalem Türkiye-Yunanistan, Ermenistan ilişkilerinde Türkiye aleyhine kullanıldı. Yunanistan'ın bu konuyla ilgili gurur duyacağı hiç bir konu yok. Kendileri 90'lı yıllara kadar terörizme devlet desteği vermiş bir ülkedir ve maalesef bu konuda hiç sorumlu tutulmadılar" dedi.
Panelin katılımcılarından Ortadoğu uzmanı Michael Rubin ise, önemli olanın bundan sonra ilişkilerin nasıl tamir edilebileceği olduğunu söyleyerek, "Irak hükümeti ve Iraktaki uluslararası güçler Kuzey Irak'taki PKK varlığını sona erdirmeli. Öte yandan ABD, ABD'deki PKK'i grupları ortadan kaldırmalı" dedi.
Türkiye'nin ise, PKK konusunda hedefe odaklı bir politika yürütmesi gerektiğini söyleyen Rubin, "Türkiye PKK konusunda ABD'den istekte bulunurken tutarlı bir politika izlemeli. Hedef bir konudan ötekine değiştirilmemeli" diye konuştu. Türk Medyasındaki bazı Amerikan karşıtı köşe yazarlarına da dikkati çeken Rubin, "Türk ve Amerikan medyasını haber yazarken kaynağına çok dikkat etmeleri konusunda uyarmak istiyorum. Türk medyasıyla yaşanan bir sıkıntı var. Bazı Köşe yazarları sürekli ABD'li yetkililere saldırıda bulunuyor" dedi. Amerikan Savunma Bakanlığı eski danışmanlarından Richard Perle ise, ABD'nin Türkiye'nin Irak'a asker gönderme kararını kabul etmemesinin büyük hata olduğunu söyleyerek, "Türkiye asker teklif ettiğinde kabul etmemek büyük hata oldu, tam bir cahillik göstergesiydi" diye konuştu. Irak'ta iki sene önce 4 Temmuz günü meydana gelen ve ABD askerlerinin Türk askerlerini alıkoyduğu olayla ilgili de yorum yapan Perle, "Bu olayı çabukça halletmek için çok çabaladık. Ancak 4 temmuz tatili olduğu için yetkili kişilere vaktinde ulaşamadık. Şu anda özürlerimi iletmekten mutluluk duyarım" ifadelerini kullandı. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in "Türkiye askerlerin geçişine izin verseydi Irak'ta durum bugün ki gibi olmazdı" sözlerini de yorumlayan Perle, "Tarihi geri çeviremezsiniz. Rumsfeld'in sözleri şu anki ilişkilere hiç yardımcı olmadı" şeklinde konuştu.


Vte yandan, American Enterprise Institu'un davetlisi olarak Türk Amerikan İlişkilerinin Geleceği konulu bir panele katılmak üzere Washington'da bulunan Mercan, düzenlediği basın toplantısında Başkan Bush'un yapabileceği jestler arasında PKK'ya karşı etkin mücadele, Kıbrıs konusunda kararlı adımlar ve Irak'a açılacak ikinci bir sınır kapısını saydı. AEI'deki toplantıda Ortadoğu uzmanı Michael Rubin'in "Washington, ABD'deki PKK kaynaklarını da kurutmalı" sözlerini de örnek gösteren Mercan "Bu mücadele yöntemlerinden biri" diye konuştu.
Mercan İncirlik Üssü'nün ABD askerleri tarafından kullanımıyla ilgili olarak hükümetin alması beklenen karara ilişkin ise "Ben bu kararın yakında alınacağını söyledim. Nasıl bir karar alınacağını söylemem mümkün değil. Süre vermem söz konusu değil ama yakın zamanda alınacağını konusunda ümidim var" diye konuştu.

"Başbakan kızının mezuniyatine gelecek"

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Mayıs ayı sonunda ABD'ye yapacağı muhtemel ziyaret ile ilgili bir soruya da yanıt veren Mercan, "Başbakanın kızının Sacremento'da üniversite mezuniyet töreni var. Başbakan ailesine düşkünlüğü ile biliniyor. Buraya gelme ihtimali çok yüksek" şeklinde konuştu.
Öte yandan Mercan, ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Eric Edelman'in yerine hızlı bir atama yapılacağı kanaatinde olduğunu da belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?