banner15

Washington'dan BM'ye Sert Yanıt

Birleşmiş Milletlerin Guantanamo Üssü’nün kapatılmasına ilişkin yayınladığı raporuna Washington yönetimi karşı çıkarak, raporda yer alan bilgilerin doğru olmadığını söyledi. BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise ''kampın er ya da geç kapatılmasına ihtiy

Washington'dan BM'ye Sert Yanıt

ABD, Küba'daki Guantanamo Körfezi'nde bulunan gözetim kampının kapatılmasını isteyen Birleşmiş Millletler'in çağrısını reddetti. BM Genel Sekreteri Kofi Annan ise ''kampın er ya da geç kapatılmasına ihtiyaç var' dedi. Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, Birleşmiş Milletler uzmanlarının hazırladığı rapordaki bulguların, kamptaki tutsakların avukatlarının görüşlerinin tekrarından ibaret olduğunu söyleyerek, kamptaki tutsakların tehlikeli teröristler olduğunu öne sürdü. McClellan, ''El Kaide üyelerini bu tür iddiaları yaymak için eğitti'' dedi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ise bu açıklama sonrası yaptığı açıklamada er ya da geç gözetim kampının kapatılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Annan, Amerikan hükümetinin bu konuda mümkün olan en kısa sürede karar vermesini umduğunu söyledi. 54 sayfalık Birleşmiş Milletler raporunda tutsakların yıllarca mahkemeye çıkarılmadan kampta tutulamayacağı belirtilerek, bu kişilerin yargılanması ya da serbest bırakılması gerektiğine dikkat çekmişti.

BM’nin beş özel raportörü tarafından hazırlanan raporda, ABD hükümetinin devletlerarası hukuk kurallarına aykırı davrandığı belirtiliyor. Bunun nedeni ise ABD’nin Guantanamo’daki tuttuğu kişilere yargılanma hakkı tanımaması. Tutukluların maruz kaldığı muamelenin de eleştirildiği raporda, tutuklulara zorla yemek yedirilmesi ve tutuklurın tecrit edilmesi ile soruşturma yöntemlerinin BM İşkenceyle Mücadele Sözleşmesi’ne aykırı olduğuna dikkat çekiliyor. Raporda, ayrıca Guantanamo Üssü’nde devletlerarası hukukun geçerli olmasının gerektiği ifade edildi. Rapora göre, tutuklular derhal serbest bırakılmalı veya elde kanıt varsa haklarında dava açılmalı. Raporda, zanlılarının uluslararası bir mahkemede yargılanması da olasılıklardan biri olarak da öneriliyor. Guantanamo’ya ilişkin 18 aydır araştırma yapan uzmanlar, daha önce Guantanamo’da bulunmuş tutuklular, aileleri ve avukatlarıyla görüştü. Ancak raportörler, Amerikan hükümetinin onay vermemesi nedeniyle Guantanamo’yu ziyaret edemediler.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48