banner15

Washington'dan Chavez'e tebrik yok

ABD Chavez'i tebrik etmedi, "Birlikte çalışmayı umuyoruz" demekle yetindi.

Washington'dan Chavez'e tebrik yok

Venezuela'daki seçimlerde açık farkla yeniden devlet başkanı seçilen Hugo Chavez'e Latin Amerika'daki solcu liderlerden tebrik mesajları gelirken, ABD yönetimi Chavez'i kutlamaktan kaçındı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Erik Watnik, Chavez'i kutlamadı ancak "Venezuela hükümetiyle ortak çıkarlarımız için birlikte çalışma şansı yakalamayı umuyoruz" dedi. Watnik'in açıklamasında Chavez'e doğrudan atıf yapmaması dikkat çekti.
 
Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Chavez'in rakibi Washington yanlısı Manuel Rosales'in yürüttüğü seçim kampanyasını da övdü. Sözcü, "Muhalefet barışçı ve demokratik bir kampanya yürüttü" dedi.
 
Chavez ise seçim sonuçlarını değerlendirdiği konuşmasında, "Bu sonuçlar, devrim, umut ve tüm Venezuela için büyük bir zaferdir" dedi.
 
Chavez yeniden devlet başkanı
 
Resmi rakamlara göre, oyların yaklaşık yüzde 85'i sayıldı. Chavez, sayılan oyların yüzde 62'sini alarak, başkanlık seçimlerini yeniden kazandı.
 
Yaklaşık 16 milyon seçmenin bulunduğu Venezuela'da, Chavez'in en büyük destekçisi yoksullar. Chavez'in rakibi Manuel Rosales ise oyların yüzde 38'ini aldı.
 
Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, Chavez'in galibiyetinin Latin Amerika'nın geçirdiği toplumsal dönüşümün bir ifadesi olduğunu söyledi.
 
Chavez'in müttefiklerinden Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ise Latin Amerika'da güdümlü demokrasi döneminin sona erdiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48