banner39

Washington'ın zirvesi Ankara'ya taşınıyor

Ankıara, ABD Genelkurmay 2. Başkanı Cartwright, Frank Urbancic, Michael Mukasey'iden sonra Dick Cheney ve Robert Gates'i konuk etmeye hazırlanıyor.

Arşiv 16.02.2008, 09:20 16.02.2008, 09:20
Washington'ın zirvesi Ankara'ya taşınıyor

PKK ile mücadelede ABD ile işbirliğinin yoğunlaşmasına paralel olarak Ankara'da da hareketli günler yaşanıyor.

ABD Genelkurmay 2. Başkanı Cartwright ve terörle mücadeleden sorumlu bakan yardımcısı Frank Urbancic'in ziyaretlerinin ardından dün ABD Adalet Bakanı Michael Mukasey'i ağırlayan Ankara, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Savunma Bakanı Robert Gates'i konuk etmeye hazırlanıyor.

Henüz ABD Büşükelçiliği tarafından doğrulanmayan Cheney'in ziyareti için Ankara'da hazırlıkların sürerken, Gates'in buzda kayıp düşerek omzunu kırması üzerine ziyaretin ertelenmesi bekleniyor. ABD Adalet Bakanı Michael Mukasey ise dün, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'e terörle mücadelede hukuki işbirliği sözü verdi. İki bakan, Irak'taki PKK'lıların iadesi ile Türkiye'deki El Kaide mensuplarının yakalanması konularını görüştü. Mukasey, Ankara'daki mevkidaşı Mehmet Ali Şahin ile görüşmesinde, K. Irak ve Avrupa ülkelerinde bulunan PKK terör örgütü elemanlarının Türkiye'ye iadesi konusunda işbirliği sözü verdi. Mukasey El Kaide konusunda ise Türkiye'den daha etkin mücadele istedi. Bu yoğun trafiğin merkezindeki isim Genelkurmay 2. Başkanı Org. Ergin Saygun dün Dışişleri Bakanlığı'na gitti. Dışişleri'nde 6 saat süren toplantıda başta Irak ve operasyonlar olmak üzere tüm dış politika konuları masaya yatırıldı.

Kaynak: Sabah

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?