banner39

Washington'un Suriye açılımı hız kazandı

ABD Şam büyükelçisini belirledi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Suriye'de temaslarda bulunuyor

Arşiv 17.02.2010, 12:34 17.02.2010, 12:34
Washington'un Suriye açılımı hız kazandı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerikan Başkanı Barack Obama, beş yıl aradan sonra ilk kez Suriye'ye büyükelçi atıyor. Obama, diplomat Robert Ford'u resmen Şam büyükelçiliğine aday gösterdi.

BBC'nin haberine göre, ABD, Suriye ile ilişkilerini geliştirmek amacıyla üst düzey diplomatlarından William Burns'ü de Şam'a gönderdi.

Washington, eski Lübnan Başbakanı Refik hariri'nin suikaste kurban gitmesinden sonra Suriye büyükelçisini geri çekmişti.

Ford'un Şam büyükelçiliğine atandığı haberi, Amerikan dışişleri bakan yardımcısı William Burns'ün Şam ziyaretinden hemen önce açıklandı.

Uzmanlar, ABD'nin geniş anlamıyla Orta Doğu Barışına yönelik çabaları kapsamında Suriye'yle diyaloğunu yenilemek istediğini söylüyor.

Robert Ford, daha önce ABD'nin Cezayir büyükelçiliğini yapmıştı. Ford, son olarak da ABD'nin Irak'taki büyükelçi yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Açıklamada ayrıca, 'Ford'un adaylığı ABD Senatosu tarafından da onaylanırsa, Ford Suriye yönetimiyle ilişkileri geliştirmek ve kaygı yaratan sorunlara çözüm bulmak için diyaloğa girecektir' ifadeleri yer aldı.

Burns, bölge turu kapsamında Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve Suriyeli mevkidaşıyla biraraya gelecek.

ABD Kongresi 2004'te, Amerikan mallarının Suriye'ye satılmasını kısıtlayan ve mali yaptırımlar öngören bir yasa geçirmişti.

ABD'nin hala Suriye'nin Lübnan'daki Hizbullah örgütüne verdiği destekten kaygılı olduğu, ancak Şam'ın Irak'ın istikrarına yardımcı olması ve nükleer programı konusunda İran üzerindeki nüfuzunu kullanmasını istediği iddia ediliyor. ABD'nin Suriye'ye yönelik yaptırımları kaldırabileceği ve 1967 Savaşı'nda İsrail'in ele geçirdiği Golan Tepeleri'nin iadesi için baskı yapabileceği belirtiliyor.

Suriye, 1979 yılından bu yana Washington'un 'terörü destekleyen devletler listesi'nde yer alıyor.

Dışişleri bakan yardımcısı Burns'ün ziyareti de, Başkan Barack Obama'nın, 5 yıl sonra ilk kez Suriye'ye büyükelçi atama kararını izliyor.

Washington, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin 2003 yılında suikaste kurban gitmesinden sonra Suriye büyükelçisini geri çekmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?