banner39

Wilders'in Fitnesi'ne Hollandalılardan tepki

Hollandalıların büyük bir çoğunluğu İslam karşıtı filmin, internetten yayınlanmasına büyük bir tepki gösteriyor.

Arşiv 31.03.2008, 13:44 31.03.2008, 14:08
Wilders'in Fitnesi'ne Hollandalılardan tepki


Hollandalı ırkçı ve İslam karşıtı politikacı Wilders'in 'Fitne' filmine Holandalı birçok siyaset ve bilimadamından tepki geldi.

Dışişleri Bakanı ve belediye başkanlarına kadar birçok kişi filmi kınarken tarihçi Alexander de Groos 'Müslümanlar Wilders'i ciddiye almasın' dedi.

Hollanda'da ırkçı tutumuyla tanınan Özgürlük Partisi'nin (PVV) lideri lideri Geert Wilders tarafından hazırlanan İslam ve Kuran karşıtı kısa filmin internet üzerinden yayınlanmasına tepkiler artarak devam ediyor.

Hollandalıların büyük bir çoğunluğu İslam karşıtı filmin, internetten yayınlanmasına tepki gösterirken, Hollandalı tarihçi Alexander de Groot de "Wilders Hollandalıları ve Hollanda'yı temsil etmiyor" açıklamasını yaptı. Leiden Üniversitesi Öğretim görevlisi ve tarihçi Alexander de Groot, Wilders konusunun Hollanda gündeminde fazla işlendiğini, bunu artık bırakmak gerektiğini söyledi. Groot "Bu saçma sözleri sarf eden adama fazla ehemmiyet vermeyelim. Wilders Hollandalıları ve Hollanda'yı temsil etmiyor. Sadece kendisini ve kendi partisini temsil ediyor" dedi.

"CİDDİYE ALMAYIN"

Kendisinin Wilders'i ciddiye almadığını belirten Groot, "Bu adam artık belli sınırları aştı. Hollandalıların yüz üzerinden 99'u onunla hem fikir değil. Hollanda'nın Türkiye ile Osmanlı döneminden bu güne değin süren dostluk ilişkileri var ve devam ediyor" şeklinde konuştu. Öte yandan Hollanda Gıda Bankası Müdürü Clara Sies de Wilders'i sert bir dille eleştirdi. Sies, Wilders'in "geveze biri" olduğunu Hollanda adına hiçbir zaman yararlı bir çalışmasını görmediklerini söyledi.

Kaynak: Yeni Şafak


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?