banner39

Wilma Florida'da Altı Can Aldı

Wilma kasırgası ABD’nin Florida eyaleti sahillerini saatte 200 kilometre hızındaki rüzgarlar ve şiddetli yağışla vurdu. Kasırga nedeniyle en az altı kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.Bölgede üç milyon kişi de elektriksiz kaldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Wilma Florida'da Altı Can Aldı

ABD Ulusal Meteoroloji Dairesi, Wilma kasırgasının Amerika’nın doğu kıyısında saatte 200 kilometre hızındaki rüzgarlar ve şiddetli yağışla ilerlediğini bildirdi. Kasırgasının etkisi Amerika’nın doğu yakasında, Boston’dan New York ve Washington’a dek uzanan geniş bir bölgede sağanak yağış olarak hissediliyor. Dün sabah saatlerinden itibaren Florida sahillerine üç şiddetinde vuran kasırganın şiddeti daha sonra ikiye düştü. Florida’da kasırganın en az 6 kişinin ölümüne neden olduğu belirtiliyor. Eyalet yetkilileri, kasırganın devirdiği direkler yüzünden en az 3 milyon kişinin elektriksiz kaldığını, şiddetli rüzgarla çok sayıda ağacın kökünden söküldüğünü bildirdi. Sel baskınları da eyalette ağır hasara yol açtı. Bush, Florida eyaletinin bazı kasabalarını felaket bölgesi ilan etti. Wilma kasırgası, Atlas okyanusunun gördüğü en büyük fırtına olarak tanımlanıyor. Louisiana ve Mississippi eyaletlerinde geçen Eylül ayında binden fazla kişinin ölümüne neden olan Katrina kasırgasına müdahalede yavaş kalmakla suçlanan Federal Acil Durum Dairesi, Wilma’nın olumsuz etkilerine karşı halkı korumada Florida’lı yetkililerle yakın bir işbirliği gerçekleştirildiğini açıkladı.

ABD sahillerindeki önlemler

Amerikalı yetkililer, son gün fırtınanın şiddetlenmeye başladığını belirterek alçak yerlerde yaşayanları evlerinden ayrılmaya çağırmıştı. Bu çağrıya uymayanlardan yanlarına kendilerini koruyucu malzeme almaları istenmişti. Wilma, Karayipler'de Haziran'dan Kasım'a dek süren kasırga sezonunun 12. yıkıcı misafiri.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?