banner39

Wilma Kasırgası ABD'ye İlerliyor

Wilma kasırgası, Meksika'nın Yucatan yarımadasında büyük hasara neden oldu. Cancun bölgesinde bulunan 30 bin turist otellere kapandı. Wilma, ABD’nin Florida eyaletine yöneldi. Kasırganın rüzgar hızı 220 kilometreyi bulabiliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Wilma Kasırgası ABD'ye İlerliyor

Karayibler'de 13 kişinin ölümüne yol açan Wilma kasırgası, Meksika'nın Yucatan yarımadası kıyılarını vurmaya devam ediyor. Kategori derecesi dörde düşürülen kasırganın rüzgar hızının 220 kilometreye ulaşmasıyla ünlü Cancun sahil bölgesini sular altında bıraktığı, ağaç ve araçları yerden yere vurduğu belirtildi.

Turistler otellerde mahsur

En büyük zararı Cozumel adasında veren ve Cancun'daki 30 bin turisti, sığınak olarak kullanılan otellere hapseden kasırganın daha sonra güneydeki Playa de Carmen'e yöneldiği öğrenildi. Bölgenin büyük bölümünde elektriklerin kesildiği, acil yardım ekiplerinin şiddetli rüzgar nedeniyle ihtiyaç duyulan bölgelere ulaşmakta zorluk çektiği bildirildi.

Dev dalgalar sahilleri vuruyor

Wilma kasırgası, bir yandan Yucatan'ı vururken, bir yandan da Küba'nın batısında etkisini hissettiriyor. Aşırı yağışların yanı sıra yüksekliği 6 metreye ulaşan dalgaların Küba'nın Yucatan boğazını gören kıyılarını sular altında bıraktığı belirtildi. Yavaş hareket eden kasırganın bölgedeki etkisini yarına kadar sürdürmesi ve pazartesi günü Florida'da kendisini hissettirmesi bekleniyor. Kasırga nedeniyle Cancun ve civarıyla Küba'nın batısındaki bazı bölgelerde ikamet edenler ve turistler tahliye edilmişti.

Bu yılki 12. kasırga

Wilma Kasırgası'nın Florida sahillerine Pazar günü ulaşacağı tahmin ediliyor. Karayipler'de meteoroloji kayıtlarının ilk tutulmaya başladığı 1851'den bu yana en son 1969 yılında bu yıl olduğu kadar çok sayıda kasırgaya rastlanmıştı. Wilma, Karayipler'de Haziran'dan Kasım'a dek süren kasırga sezonunun 12'inci yıkıcı misafiri. Bir ara en yıkıcı kasırgaya denk düşen beşinci kategoriye çıkan Wilma daha sonra dördüncü kategoriye geri indi. Fakat Amerikan Ulusal Kasırga Merkezi, Wilma'nın tekrar şiddetlenmesini bekliyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?