banner39

Wolfowitz: Değişirim ama istifa etmem

Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz, adının karıştığı aşk skandalının ardından artan baskılara rağmen istifa etmeyi reddediyor.

Arşiv 24.04.2007, 13:58 24.04.2007, 13:58
Wolfowitz: Değişirim ama istifa etmem

Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz, adının karıştığı aşk skandalının ardından tarzını değiştirmeye hazır olduğunu belirtirken, istifa etmeyi reddediyor.

Washington Post’ta kaynak belirtilmeden verilen habere göre, Wolfowitz, dün yapılan bir toplantıda, yönetim tarzını değiştirmek için bir "uzmana" başvurma olasılığını inceleyeceğini, sevgilisinin maaşıyla ilgili patlak veren olayda kendisini temsil etmesi için, 1998’de Monica Lewinsky skandalında ABD’nin eski başkanı Bill Clinton’ı savunan avukat Robert S. Bennett’i tuttuğunu söyledi.

Haberde, avukat Bennett’in hafta sonunda bir araya geldiği Wolfowitz’in istifa etmeyeceğini söylediği ve "İnsanların dünyadaki yolsuzlukla mücadelede yürüttüğü işini bozma peşinde olduklarını düşündüğünü ve bu görevine yüzde 100 odaklanmak için bu olaya bir son vermek istediğini söylediğini" ifade ettiği belirtildi.

185 üyeli bankanın 24 delegesinin oluşturduğu yönetim kurulu, cuma günü
Wolfowitz’in talimatıyla yakın arkadaşlarının imzaladığı sözleşmelerle ilgili soruşturma başlatma kararı almıştı. Banka çalışanları, Wolfowitz’in istifasını isterken, Wolfowitz, ABD Başkanı George Bush’un desteğini almıştı.

Washington Post gazetesi, kısa süre önce Dünya Bankası’nda iletişim yetkilisi olarak çalışan Şaha Rıza’nın, Wolfowitz’in göreve gelmesinden 6 ay sonra Eylül 2005’te bu kuruluştan ayrılarak, Dışişleri Bakanlığında görev aldığını ortaya çıkarmıştı.

Rıza’nın Dünya Bankası’ndan maaşını da almaya devam ettiğini yazan Amerikan basını, Şaha Rıza’nın yıllık 61 bin dolar zam alarak maaşını 193 bin 590 dolara çıkardığını, bunun Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın maaşından bile yüksek olduğunu bildirmişti.

Libya asıllı Şaha Rıza’nın, 1980’lerin sonunda Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi Türkiye Direktörü Kıbrıslı Türk Bülent Ali Rıza ile evli olduğu ve sonradan boşandıkları bildirilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?