banner39

Wolfowitz: İstifa etmeyeceğim

Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz sevgilisine sağladığı zam ve terfinin bir skandalına dönüşmesine rağmen ''koltuğumda kalacağım'' diyor.

Arşiv 16.04.2007, 08:32 16.04.2007, 08:32
Wolfowitz: İstifa etmeyeceğim

Dünya Bankas'nın kilit önemdeki komitelerinden biri olan kalkınma komitesi, Wolfowitz'i saran şahsi skandaldan ciddi biçimde rahatsız olunduğunu açıkladı.

Ancak komite, istifa çağrısında bulunmadı.

Kalkınma komitesinden yapılan açıklamada, Dünya Bankası'nın itibar ve güvenilirliğinin muhafaza edilmesi gerektiği ve iç yönetiminde en yüksek standartlara uyulmasının beklendiği söyleniyor.

Paul Wolfowitz hakkında nihai kararı Dünya Bankası'nın yönetim kurulu alacak.

BBC ekonomi muhabirine göre Amerika Birleşik Devletleri hükümetinden destek almaya devam eden Paul Wolfowitz'in görevinde kalması hakkında diğer hükümetler aynı hevesi göstermiyor.

Wolfowitz, Dünya Bankası çalışanı olan sevgilisi Şaha Rıza'ın daha yüksek maaşlı bir göreve terfi etmesini sağladığını itiraf etmesi üzerine istifa çağrılarıyla yüz yüze gelmişti.

Paul Wolfowitz, sevgilisine iltimas yapılmasında rol aldığı için özür diledi ve Dünya Bankası'nın yönetim kurulunun alacağı kararı kabul edeceğini bildirdi.

Wolfowitz, 2005 yılında Dünya Bankası başkanlığına seçilmeden önce Bush yönetiminde savunma bakan yardımcılığı yapmıştı.

Paul Wolfowitz'in Dünya Bankası başkanlığına geçmesi üzerine, sekiz yıldır bankada çalışmakta olan sevgilisi Şaha Rıza, yönetmelik gereği kurumdan ayrılarak, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda bir göreve geçmişti.

Ancak Şaha Rıza'nın Dünya Bankası'ndan aldığı ve vergi kesintisi yapılmayan maaşının 193 bin dolara çıkarılması büyük tepki çekti.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın maaşı 186 bin dolar.

Wolfowitz'in Dünya Bankası içinde, yoğun bir şekilde yolsuzlukla mücadele girişimini yürüttüğü bir sırada, sevgilisine ayrıcalıklı davranıldığının ortaya çıkması kurum içinde yaygın hoşnutsuzluk yarattı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?