banner39

Wolfowitz skandalı ilişkileri zedeler endişesi

Dünya Bankası Başkanı Poul Wolfowitz'in neden olduğu skandalın uluslararası ilişkileri zedeleyeceğinden endişe ediliyor.

Arşiv 16.04.2007, 18:09 16.04.2007, 18:09
Wolfowitz skandalı ilişkileri zedeler endişesi

AB Komisyonu, Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz’in adının karıştığı aşk skandalının, bu kurum ile AB arasındaki işbirliğine zarar vermeyeceğini umut ettiğini açıkladı.

AB Komisyonunun kalkınmadan sorumlu üyesi Louis Michel, basın sözcüsü kanalıyla yaptığı açıklamada, AB’nin Dünya Bankası ile işbirliğini geliştirme niyetinden söz ederek, Wolfowitz dosyasının "sağlıklı bir şekilde ele alınmasını" ve "kurumlar arasındaki diyaloğa olumsuz etki yapmamasını" diledi.

Michel, "Bireylerle değil, kurumlarla çalışıyoruz" derken, Dünya Bankası’nın AB için vazgeçilmez bir işbirliği ortağı olduğunu ve böyle kalacağını belirtti, Wolfovitz olayından "endişe duyulduğunu" gizlemedi.

ABD basını, adı bir çalışanıyla aşk skandalına karışan Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz’in, sevgilisinin maaşının artırılması talimatını bizzat verdiğini yazmış, Wolfowitz hatasını kabul ederek özür dilemişti.

2005 yılında ABD Dışişleri Bakanlığına geçtikten sonra hala Dünya
Bankası’ndan maaş almaya devam eden Şaha Rıza’nın maaşının artırılmasına ilişkin anlaşmanın sorumluluğunu üstlendiğini belirten Wolfowitz, Dünya Bankası’nın Yönetim Kurulu ile görüştüğünü bildirmiş ve "Önerecekleri her türlü çözümü kabul edeceğim" demişti.

Libya asıllı Şaha Rıza’nın 1980’lerin sonunda Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi Türkiye Direktörü Kıbrıslı Türk Bülent Ali Rıza ile evli olduğu ve sonradan boşandığı bildirilmişti.

AB kaynakları, gelişmekte olan ülkelere örnek teşkil etmesi gereken bir kurumda bu tür bir skandalın yaşanmasından büyük rahatsızlık duyulduğunu ifade ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?