banner15

WP'dan Bush'a 'kapatma' eleştirisi

Washington Post, ABD Başkanı Bush'un AK Parti'ye açılan kapatma davasında sessiz kalmasını eleştirdi.

WP'dan Bush'a 'kapatma' eleştirisi

 

Washington Post gazetesi, Bush Yönetiminin AK Parti'ye kapatma davasına ilişkin tutumu eleştirildi: "AK Parti'nin kapatılmasının ciddi zarar vereceğini açıkça söyleyin"

Washington Post gazetesi, başyazısında Bush Yönetiminin, AK Parti hakkındaki kapatma davasına ilişkin tutumunu eleştirerek, "Yönetim, AK Parti'nin yasaklanmasının, ABD-Türkiye ilişkilerine ciddi zarar vereceğini açıkça söylemeli" diye yazdı.

Bush Yönetiminin AK Parti hakkındaki kapatma davasına ilişkin tutumu eleştirildi. Washington Post gazetesi, Bush Yönetiminin, AK Parti hakkındaki kapatma davası konusunda net bir tavır ortaya koymadığını belirterek, "Yönetim, AK Parti'nin yasaklanmasının, ABD-Türkiye ilişkilerine ciddi zarar vereceğini açıkça söylemeli" diye yazdı.

Washington Post, "Laik ve antidemokrat" başlığı ile yayınladığı başyazısında AK Parti hakkındaki kapatma davasının, Türkiye'de "ılımlı İslamcılar"ca kazanılan seçimleri bertaraf etmek için yeni bir girişim olduğunu öne sürdü. AB'nin AK Parti davasına ilişkin olarak demokrasinin zedelenmesi tehlikesi ile ilgili "açık bir mesaj" gönderdiğini kaydeden WP, AB Ortak Dış Politikası Temsilcisi Javier Solana'nın da partinin yasaklanmasının "normal olmadığı"nı ve Türkiye-AB ilişkileri açısından "ciddi sonuçları"nın olacağı uyarısını yaptığını hatırlattı. Gazete şöyle devam etti: "Maalesef Bush Yönetimi o kadar net konuşmadı. Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, geçen ay davanın 'Türklerin karar vereceği bir konu olduğunu' söyledi ve buna sadece 'Bunun Türkiye'nin laik demokratik çerçevesi ve laik ve demokratik ilkelere göre kararlaştırılacağı umudunu ekledi, ne demekse. Asıl, yönetim, AK Parti'nin yaklanmasının ABD-Türkiye ilişkilerine ciddi bir zarar vereceğini açıkça söylemeli. Türk demokrasisinin ve halen onun başında bulunan ılımlı İslamcı partinin başarısı, ABD'nin çıkarları için hayati önem taşıyor."

Kaynak: Zaman

 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 15:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan
hakan - 11 yıl Önce

abd net tavır koyamaz,abd ortadoğuda demokratik bir devlet istemez,ortadoğu göletinde ayağını basıp uzak doğuya atlayabileceği uydu devletler ister,iran,ırak ve afganistan operasyonları,gündemde dev gibi bir çin heyulası ufukta iken,enerji kaynakları yolunda demokratik,halk iradesi ile oluşmuş bir hükümetin icraatları hep izlenir ve zaman ve zemine göre tavrını gösterir,emperyalistin dostu olmaz çıkarları uyuştuğu zaman sanal dostluklar devam eder,taki çıkar çatışmasına kadar,abd bizi bizden iyi tanır,yıllardır
onları karşılıksız sevmişizdir,ülkede söz sahibi olanlar onların tedrisatından geçmişlerdir,ülkedeki her olayın altında emperyalist güçlerin parmağı vardır,

banner39

banner36

banner37

banner35