banner39

WSJ: Türkiye ile Ermenistan 16 Nisan'da anlaşma imzalayacak

WSJ, Türkiye ve Ermenistan arasında 16 Nisan'da anlaşma imzalanacağını ileri sürdü.

Arşiv 04.04.2009, 10:08 04.04.2009, 10:12
WSJ: Türkiye ile Ermenistan 16 Nisan'da anlaşma imzalayacak

ABD gazetesi Wall Street Journal, Türkiye ile Ermenistan'ın sınırların açılması ve diplomatik ilişkilerin başlaması için 16 Nisan'da anlaşma imzalayacağını yazdı.

Habere göre, Türkiye ile Ermenistan sınırların açılması ve diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması için uzlaşma sağlandı. Anlaşma büyük olasılıkla 16 Nisan'da imzalanacak. Gazeteye göre, anlaşma şunları kapsıyor:

1) Sınırların resmen tanınması ve sınır kapılarının açılması.

2) Diplomatik ilişkilerin tamamen yeniden başlaması.

3) İki ülke arasındaki anlaşmazlıkların çözülmesi için ortak komisyonların kurulması.

BAKÜ'YÜ ABD İKNA EDECEK

Gazeteye göre, uzlaşmayı Kafkaslar'da istikrar için çok önemli bir adım olarak gören Batı ülkeleri memnun. Ancak Azerbaycan'da büyük rahatsızlık var. Azeri basınına göre, Devlet Başkanı İlham Aliyev, anlaşma olursa Türkiye ile enerji işbirliğinin sona ereceği resti çekti.

Bu da Orta Asya doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Nabucco Projesi'nin zarar görmesi endişesine yolaçtı.

Bir grup Azeri aydın da dün ortak bir açıklamayla anlaşmayla Karabağ sorununun çözümünü zorlaştıracağını savunarak, Türkiye'yi vazgeçmeye çağırdı.

WSJ bu sorunun aşılması için ABD'nin devrede olduğunu yazdı. Bu çerçevede, Avrasya'dan sorumlu ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza salı günü Bakü'ye giderek, Azeri yetkililerle görüşecek.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti dikkate alınarak yapıldığını söyledi. Bu şekilde, Ankara, "soykırım günü" olarak kabul edilen 24 Nisan'dan önce anlaşmayı hayata geçirerek, ABD Kongresi'ndeki soykırım tasarısını engelleyebileceğini umuyor.

ERMENİCE RADYO YAYINDA

Türkiye'nin Ermenistan'la anlaşma imzalayacağı haberleri büyük ses getirirken, TRT dün Ermenice radyo yayınına başladı. "Türkiye'nin Sesi" radyosunda 31'inci yabancı dil olarak katılan Ermenice yayını, Doğu Anadolu'da Ermenistan'a yakın bölgelerde FM Bandı 106.25 MHz üzerinden dinlemek mümkün olacak.

Ermenice yayın, Türkiye saati ile 07.00-07.30 saatleri arası, akşamları ise 18.00-18.30 saatleri arasında yapılacak. Uluslararası AP ajansı da bu girişimin Obama'nın ziyareti öncesi bir "iyi niyet jesti" olduğu yorumu yaptı.

ERİVAN'DA "16 NİSAN" BEKLENTİSİ

Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırın bu ay açılması beklentileri artıyor.

Ermenistan'daki Kafkas Enstitüsü Direktörü Alexander İskandaryan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırın 16 Nisan'da açılması olasılığının bulunduğunu söyledi.

Alexander İskandaryan, Ermenistan basınında yer alan açıklamalarında ortak sınırın 16 Nisan'da açılması olasılığının bulunduğunu ifade etti. Wall Street Journal, Brüksel'deki diplomatlara dayanarak sınırın 16 Nisan'da açılabileceğini yazdı ancak şimdiye kadar iki başkentten bu konuda resmi bir açıklama gelmedi,

İskandaryan, 21. yüzyılda kapalı bir sınırın saçma olduğunu savunurken "Ermenistan'ın sınırın açılmasından kazançları açıktır. Ulaştırmayı kolaylaştıracak ve maliyetleri azatlatacak, Avrupa ile doğrudan bir demiryolu hattımız olacak. Aynı zamanda bize denize ve Türkiye'nin Doğu illerine bir yol sağlayacak" diye konuştu.

Ermenistan'ın yatırımlarının bu illerin refahının artmasına katkıda bulunabileceğini de söyleyen İskandaryan, Türkiye'nin de sınırın açılmasından da yararlanacağını belirtti.

Kaynak: Hürriyet

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?