banner39

Ya çözüm, ya da Mekke'den çıkış yok!

Filistinli liderlerin Mekke’deki görüşme turları başladı. Dünyanın gözü kulağı Mekke’de.. Bugünkü Arap gazetelerinde buluşma ile ilgili çeşitli haber ve yorumlara yer veriliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ya çözüm, ya da Mekke'den çıkış yok!

08 Şubat 2007 Perşembe

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Filistinli liderler, çözüme ulaşmadan Mekke'den ayrılmama sözü verdi

 

Filistinli liderlerin Mekke’deki görüşme turları başladı. Dünyanın gözü kulağı Mekke’de.. Bugünkü Arap gazetelerinde buluşma ile ilgili çeşitli haber ve yorumlara yer veriliyor.

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazetesi, Kral Abdullah bin Abdülaziz’in dün öğle yemeğinde Hamas ve El-Fetih liderleriyle bir araya geldiğini, Filistin liderlerinin görüşmelere başladığını ve ilk toplantıda Mahmud Abbas’ın “Bu mekandan ancak ittifak etmiş olarak çıkacağız” dediğini yazıyor.

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Yevm gazetesinde yer alan konuyla ilgili bir haberde de, Hamas ve El-Fetih liderlerinin aralarındaki çatışmayı sona erdirecek bir anlaşmaya varmadan Kâbe’nin yanından ayrılmama sözü verdikleri bildiriliyor.

 

Haberde, Filistin Başbakanı İsmail Heniye’nin “tıkanmışlığı giderecek cüz’i bir anlaşma değil, kapsamlı bir anlaşma istiyoruz” dediği kaydediliyor.

 

Suudi Arabistan El-Vatan gazetesinin haberinde de, yine Filistinli liderlerin anlaşmaya ulaşmadan Mekke’den ayrılmama sözüne vurgu yapılıyor. Haberde, Abbas, Meşal ve Heniye’nin katıldığı toplantının iç çatışmaların başlamasından beri üç lideri bir araya getiren ilk toplantı olduğuna dikkat çekiliyor.

 

Haberde ayrıca, Hamas Siyasi Büro Şefi Halit Meşal’in “Buraya Allah rızası içinü sonra da işgal altında veya sürgünde sıkıntı çeken Filistin halkı için geldik” dediği, Filistin Başbakanı İsmail Heniye’nin ise, Suudi Arabistan’ın girişiminin Filistin’in Filistinlilerin olduğundan çok İslam Ümmeti’nin sorunu olduğunu gösterdiğini söylediği yazıyor.

 

Suudi Arabistan El-Medine gazetesi ise “Filistin ulusal hükümeti, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün yeniden inşası ve ulusal uzlaşının derileştirilmesi” başlığıyla verdiği haberde, Hamas ve El-Fetih liderlerinin aralarındaki görüşmeye geçmeden önce yaptıkları konuşmalarda Filistin Başbakanı İsmail Heniye’nin şöyle dediğini yazıyor:

 

 “Beytullah’ın etrafında insanlar tavaf ediyorlar. Dilleri farklı farklı fakat amaçları bir. Bu büyük bir anlam ifade ediyor. Siyasi farklılık var. Farklı görüşler ve yaklaşımlar var. Fakat Filistin’in hedefi tektir: Başkenti Kudüs olan tümüyle özgür Filistin Devleti’ni kurmak, mültecilerin geri dönmesi ve esirlerin serbest bırakılması. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem, “Benden sonra birbirinin boynunu vuran kafirlere dönmeyin” buyuruyor. Filistin’e birbirinin boynunu vuranlar olarak dönmemeliyiz. Filistin’e dönerken mutlaka Filistin halkının yaşadığı sıkıntıları giderecek ve yaraları saracak işaretler taşımalıyız. Yeni bir şafak, yeni manalar ve yeni kalplerle dönmeliyiz. Beytullah’tan, bizi birleştiren, milli projemizi koruyan ve siyasi ortaklığı sağlamlaştıran bir anlaşmayı ilan etmeliyiz.”

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü manşeti: “Mekke Buluşması: 4 dosya üzerinde anlaşma için 4 komisyon”.

 

Haberde, Filistinli liderlerin Mahmud Abbas’ın açılış konuşmasında belirlediği dört başlık üzerinde anlaşma sağlanmadan Mekke’den ayrılmayacaklarını söyledikleri yazıyor ve bu başlıklar şu şekilde sıralanıyor:

 

1- Ulusal birlik hükümetinin kurulması ve siyasi programının belirlenmesi

2- İç barışın sağlanması, ulusal uzlaşının derinleştirilmesi ve iç çatışmanın durdurulması

3- El-Fetih ve Hamas arasındaki dayanışma esaslarının güçlendirilmesi

4- Filistin Kurtuluş Örgütü’nün yeniden inşası ve canlandırılması.

 

 

Kuveyt Emiri’nin İngiltere ziyareti öncesi mesajları

 

Kuveyt Emiri Sabah El-Ahmed emirlik makamına oturduktan sonraki ilk İngiltere ziyaretine dün başladı. El-Ahmed, gezi öncesi İngiliz Times gazetesine konuşarak bir takım mesajlar verdi. Bugünkü Kuveyt gazeteleri bu habere geniş yer ayırıyor.

 

El-Qabes gazetesinin haberinde, Kuveyt Emiri’nin Kuveyt’te mezhep sorunu olmadığını söylediği, fakat aynı zamanda ülke dışında karanlıkta faaliyet gösterenlerin olduğunu belirterek, “Hiç kimse kötülükten tamamen korunmuş değil” dediği yazıyor.

 

Haberde, Kuveyt Emiri’nin İngiltere’de Kraliçe 2. Elizabeth ve Başbakan Tony Blair ile görüşeceği bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, Kuveyt Emiri’nin İranlıların bölge barışı konusundaki sorumluluklarını idrak edeceklerini ümit ettiğini ifade ederek, “İranlılar şimdi zafer kazandıklarına inanıyorlar. Fakat bu zafer devam etmeyecek. Çünkü İran daha büyük bir bölgede, Arap bölgesinde bulunuyor” dediği yazıyor.

 

Kuveyt El-Vatan gazetesinin konuyla ilgili haberinde de, Kuveyt Emiri’nin bölgedeki Şiilerin çoğunluğunun Arap olduğunu ve İran’a bağlı olmadıklarını söylediği belirtiliyor.

 

Haberde ayrıca, Kuveyt Emiri’nin Irak’ta bir takım hatalar yapıldığını ve bunların ilkinin Irak ordusunu ve polisini dağıtmak olduğunu söylediği yazıyor. El-Ahmed, barış amaçlı nükleer reaktöre ihtiyaçları olduğunu ve Körfez ülkelerinin nükleer enerji elde etmeyi ciddi bir biçimde düşündüklerini de eklemiş.

 

 

Yarın El-Aksa’yı savunma günü

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesinin bugünkü sayısında El-Aksa Müessesesi’nin bugün Filistinlileri Mescid-i Aksa’yı korumak için seferber olmaya davet ettiği ve Filistin başkadısı Teysir Et-Temimi’nin de yarın tüm dünyada İsrail’in Mescid-i Aksa’nın bazı bölümlerini yıkma girişiminin protesto edilmesi çağrısında bulunduğu yazıyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri El-Beyan gazetesinin haberinde de, Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyin’in Arap ve İslam ülkeleri liderlerini, ilgili devlet ve hükümet başkanlarını ve özellikle de UNESCO’yu İsrail’in kazı çalışmalarını durdurmak için harekete geçmeye çağırdığı bildiriliyor.

 

El-Beyan’daki bir başka haberde de, Ürdün Parlamentosu’ndaki İslami Çalışma Cephesi’ne bağlı milletvekillerinin, İsrail’in Mescid-i Aksa etrafındaki kazı ve yıkım çalışmalarının Arap ülkelerine ve İslam ümmetine “savaş ilanı” anlamına geldiğini söyledikleri yazıyor.

 

Ürdün’de yayınlanan El-Ğad gazetesi ise, Ürdün’ün BM Güvenlik Kurulu daimi üyelerinden ve Almanya’dan İsrail’in Mescid-i Aksa girişindeki kazı çalışmalarına son vermesi için ciddi bir şekilde girişimde bulunmalarını istediği kaydediliyor.

 

 

Karikatür... Karikatür... Karikatür...

 

 

Ürdün El-Ğad gazetesinden... İsrail’in Mescid-i Aksa bölgesinde sürdürdüğü yıkımı ve Hamas ve El-Fetih’in halini anlatan karikatürde, duvarı yıkan ve üzerinde siyon yıldızı bulunan kepçe İsrail’i ifade ediyor. Duvarın yıkılan kısmından düşen taşların üzerinde ise “El-Fetih” ve “Hamas” yazıyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?