banner15

'Ya Hristiyan ol ya da öl' oyununa tepki

'Left Behind' adlı oyun, kıyamet sonrası New York'taki Hıristiyanlık karşıtı 'Küresel Toplum Arabulucuları' adlı grupla, Hıristiyan ordusunun savaşını konu alıyor.

'Ya Hristiyan ol ya da öl' oyununa tepki

Tim LaHaye ve Jerry Jenkins'in tüm dünyada 63 milyon satan Hıristiyan fantezi kitap serisi 'Left Behind'dan uyarlanan 'Left Behind: Eternal Forces' adlı oyun sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çekti.

Oyun, kıyamet sonrası New York'unda Hıristiyanlık karşıtı 'Küresel Toplum Arabulucuları' adlı grupla, Hıristiyan ordusunun savaşını konu alıyor. Liberal kökenli Hıristiyan İlerleme İttifakı, Anayasayı Savunma Kampı ve Talk2Action gibi gruplar, Wal-Mart'ın da aralarında olduğu marketlere oyunu satmaması çağrısında bulundu. Oyun yapımcılar ise 'Left Behind: Eternal Forces'u savunarak oyuna karşı çıkanları 'Hıristiyan düşmanı' olarak ilan etti.

Talk2Action adlı gruptan Frederick Clarkson, "Bu oyun dinler savaşı hakkında. Oyunda kazanmak için ya Hıristiyanlık karşıtlarını öldüreceksiniz ya da onları Hıristiyan yapacaksınız. Engizisyon ve Haçlı mantığı var. Hz. İsa'nın takipçisi olmayan herkes düşmanınız." dedi. Clarkson, asıl endişesinin bu oyunun papazlar tarafından tavsiye edilmesi olduğunu söyledi. Clarkson, "Papaz ve gençlik grupları liderleri, bu oyunu bölgelerindeki kişilere tavsiye ediyor." dedi.

Oyunu yapan şirketin yöneticilerinden Jeffrey Frichner, oyunun mantığının sivil toplum kuruluşlarının iddia ettiği gibi olmadığını savundu. Frichner, oyunun mantığının 'dinini değiştir ya da öl' olmadığını söyledi. Frichner, "Oyundaki Hıristiyanlık karşıtlarının mantığı bu. Oyunda sen de bu kişilere karşı mücadele ediyorsun." dedi. Frichner, oyunda 'din değiştirmek' ya da 'Hıristiyanlık' gibi bir ifadenin olmadığını iddia ederek oyunu savundu.

Oyunlarla ilgili araştırma ve yorumlara yer veren Gamespy sitesinde yer alan yorumda, oyunun 'tartışmalı' içeriği dışında bu oyunu almanın pek manası olmadığı. Yorumda, oyunda Evangelist Hıristiyan felsefesinin yer aldığı ifade ediliyor.

 

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48