banner39

'Yabancı da yastık altını sevdi'

ABD'li yatırımcı Faber, "Artık daha fazla altına dayalı yatırım fonu ve daha fazla fiziksel alım var" dedi.

Arşiv 18.03.2010, 22:26 18.03.2010, 22:26
'Yabancı da yastık altını sevdi'


Yatırımcı Mark Faber altın stardartlarını oluşturduğunu,  yatırımcınında altını elinde tutmaktan yana eğilim gösterdiğini söyledi.

ABD'li yatırımcı Marc Faber piyasaların diğer varlık sınıflarında yaşanan belirsizlikler nedeniyle kendi altın stardartlarını oluşturduğunu belirtirken, "Bence piyasalar tarafından yeni standartlar oluşturuldu. Artık daha fazla altına dayalı yatırım fonu ve daha fazla fiziksel alım var" dedi.

2001 2008 yılları arasında altının performansının bono ve hisse senedi piayasalrına göre daha pozitif bir eğri çizdiğini kaydeden ünlü yatırımcı 2009'da ise resmin değiştiğini belirtti. 2009 yılının yıldızının hisse senedi piyasaları olduğunu söylen Faber bunu nedeni ise şöyle açıklıyor.

"2009 yılında hisse senedi piyasalarında görülen üstün performans nedeni altın yatırımcısının sahip olduğu altını elinden çıkartmak istememesi, küçük yatırımcı altını elinde tutarken büyükler alım tarafında ağırlık gösteriyor." 

Gelecek 6 ayda küresel ekonominin özellikle Mart 2009'la karşılaştırıldığında daha iyi görüneceğini ifade eden Faber, petrol ve madencilik şirketleri için almı önerdi. "Ben petrol petrol fiyatlarında düşüşten çok yükseliş tahmin ediyorum" açıklamasında bulundu

TAHVİL PİYASALARI HALA ŞİŞİK
Faber, ABD tahvillerinde büyük bir balonun şu an için sönük olduğunu ancak gelecek yıllarda getirilerde önemli artışlar beklendiğini bildirdi.

Faber, "Ben halen tahvil fiyatlarının şişik olduğunu düşünüyorum" derken enflasyon ve aşırı arzın etkisiyle gelecek 5-10 yıl içinde getirilerin yüzde 10-20 seviyelerine çıkacağını öne sürdü.

Yatırımcının Gloom, Boom & Doom Report'taki yazısında para basmalar hükümetlerin temerrüte düşmesinin başka bir şekli olarak tanımlandı.

Yazıda, "Bir şirket ya da hükümet temerrüte düştüğünde kreditörler paraları için 1 dolar bazında 30, 60, 80 Sent gibi ödemeler alabiliyorlar. Ancak bir hükümet para basma yoluyla temerrüte düşme kararı aldığında yük eşit şekilde paylaşılmıyor" denildi.

Faber, ABD'de kamu borcunun çok fazla artması ve hükümetin yalnızca faiz ödemeleri için dahi para basma ihtiyacı yaşaması tehlikesinin olduğunu iddia eden yatırımcı, "ABD'de borç faizlerinin vergi gelirlerine oranı şimdi yüzde 13 olan düzeyinden 10 yıl içinde yüzde 35-50'lere çıkabilir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?