banner15

Yabancı düşmanlığı yükselişte

Bielefeld Üniversitesi 'Çatışmaları ve Şiddeti Araştırma Enstitüsü'nce yapılan araştırmaya göre Almanya'da yabancı düşmanlığı arttı.

Yabancı düşmanlığı yükselişte

Bielefeld Üniversitesi’ne bağlı “Çatışmaları ve Şiddeti Araştırma Enstitüsü” tarafından yayımlanan araştırmada, Almanya’da her iki kişiden birinin “yabancı düşmanı” görüşlere sahip olduğu ileri sürüldü. Aynı kurum tarafından daha önce yapılan araştırmalarda da, yabancı düşmanı görüşlerin ülke genelinde artmakta olduğuna dikkat çekilmiş, bu iddialar ülkede geniş bir yankı yaratmıştı.
Bu yıl açıklanan raporda geçtiğimiz yıllarda yabancı düşmanlığında kesintisiz olarak artışın olduğu belirtilirken, halkın 48.5’i, “ülkede fazla yabancının yaşadığını düşünüyor ve işsizliğin artması durumunda yabancıların ülkelerine gönderilmesi gerektiğini” savunuyor.

Öte yandan oranın bu denli yüksek olmasında, yöneltilen soruların belirleyici olduğu da açıkça görüldü. “Ülkede çok yabancı yaşıyor mu?” ya da “İşyerlerinin sayısı azalırsa yabancılar ülkelerine geri dönsün mü?” biçimindeki sorular üzerinden elde edilen sonuçların, ülkede özellikle göçmenler arasında “önyargı ve korku” yaratması olası.

Eyaletlere göre durum

Araştırmaya göre eyaletler çapında yabancı düşmanlığının en yüksek olduğu eyaletlerin başında yüzde 54 ile Saarland, ardından da 51.4 ile Bavyera geliyor. Yabancı düşmanlığında ülke ortalaması yüzde 48.5 olarak gösterilirken, bunun Batı Almanya’da yüzde 45.9, Doğu Almanya’da ise yüzde 60.2 olduğu ileri sürüldü. Doğu Almanya’da ise, yabancı düşmanlığında yüzde 63.7 ile Mecklenburg-Vorpommern eyaleti başı çekiyor.

Eyalet bazında yabancı düşmanlığının en az olduğu eyaletlerin başında ise, yüzde 36,9 ile Berlin ve yüzde 37.6 ile Hamburg geliyor. Yaklaşık 10 bin kişi arasında yapılan araştırmayı değerlendiren Bielefeld Üniversitesi Öğretim Üyesi ve araştırmanın yöneticisi Prof. Wilhelm Heitmeyer, yabancı düşmanlığının düzenli bir artış kaydettiğini ifade etti.

İzlenen politikalar etkili

Sol Parti Federal Meclis Grubu Uyum Politikası Sözcüsü Sevim Dağdelen ise, “Geçen kasım ayı sonunda, Friedrich-Ebert Vakfı tarafından yapılan bir araştırmada da, yabancı düşmanlığının sadece doğu eyaletlerine özgü olmadığı ortaya konulmuştu. Örneğin uyum politikalarında sertlik yanlısı tavırlarıyla tanınan Bavyera eyaletinde, yabancı düşmanı görüş sahibi kişilerin oranının yüzde 42 olduğu vurgulanmıştı” dedi.

Araştırmaların izlenen politikalarla ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının artması arasında bir bağlantı olduğunu gösterdiğini söyleyen Dağdelen, “Hükümet bir an önce ırkçılıkla mücadele konusunda somut adımlar atmalı, zaman geçirmeden Irkçılıkla Mücadele İçin Ulusal Eylem Planı’nı uygulamaya koymalıdır” dedi. Söz konusu planın 2001 yılında kararlaştırıldığını hatırlatan Sevim Dağdelen, bu konuda halen somut bir gelişme olmamasını eleştirdi.

Dağdelen, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Böylesi bir eylem planı bir an önce hayata geçirilmelidir. Öte yanda bununla yetinmemeli. Hükümet, ırkçılık ve aşırı sağ konularında izlediği baştan savmacı tutumunu terk etmelidir. Göç, uyum ve sığınma politikaları eksenli tartışmalar çerçevesinde, ırkçı yaklaşımların yaygınlaşmasına yol açan bir çizgi izleme yerine, göçmenleri dışlayan ayrımcı politikalara son vermelidir. Ancak bu yapılırsa, ırkçı düşüncelerin giderek daha fazla normal bir düşünceymiş gibi gösteren gelişmenin önü alınabilir.”

İngiltere'de ‘resmi ırkçılık’

İngiltere'de Eğitim Bakanlığı'nın okullarda yaptırdığı bir araştırma, siyah öğrencilere karşı ayrımcılığın yüksek boyutlara ulaştığını ortaya koydu. Eğitim Bakanı Lord Adonis, “The Independent” gazetesine sızan araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmazken, okullarda ortaya çıkan durumun "resmi ırkçılık" olarak kabul edilemeyeceğini savundu.
Okul Performansları ve Reformları Yöneticisi Peter Wanless tarafından hazırlanan rapor, ülkenin eğitim siteminde siyah öğrencilerin beyazlara nazaran üç kat daha fazla dışlandığını gösteren "sistemli ırkçı ayrımcılığı" işaret ediyor. "Getting It" başlıklı raporda Afrika kökenli öğrencilerin, özellikle de erkek öğrencilerin, beyaz öğrencilerden üç kat daha fazla sürekli okuldan uzaklaştırıldığı görülüyor. Her yıl 1000 siyah öğrenci okuldan atılırken, 30 bin siyah öğrenci de geçici olarak okullardan uzaklaştırılıyor.

Raporda okullardaki disiplin kurallarının uygulamasında ve uzaklaştırma politikalarında “sistemli ırkçı ayrımcılık” uygulandığı tespiti yapılıyor. Raporu destekleyen uzmanlar, ırkçılığın siyahların uzun dönemlerden beri varolan olumsuz toplumsal koşullarından kaynaklandığını belirtiyorlar.

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48