banner15

'Yabancılar gizli otelcilik yapıyor'

İzmir Milletvekili Erdal Karademir, yabancıların turizm bölgelerinde satın aldıkları mülkleri kiraya vererek 'gizli pansiyonculuk ve otelcilik' yaptıkkarını iddia etti.

'Yabancılar gizli otelcilik yapıyor'

CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, yabancıların turizm bölgelerinde satın aldıkları mülkleri kiraya vererek “gizli pansiyonculuk ve otelcilik” yapıldığı iddialarını TBMM gündemine getirdi.

Karademir, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un İspanya gezisinin ardından yabancılara mülk satışında "İspanya Modeli" için çalışma başlatılacağını açıkladıklarını, Antalya- Kızılca ve Aydın- Didim’in ilk uygulama alanı olarak belirlendiğini anımsattı.

Yabancıya mülk satışına tepkilerin arttığı, söz konusu mülklerin kiraya verilmesinin otelcileri olumsuz etkilediğini belirten Karademir, “Otelciler, mülk alan yabancının, ülkesinden birine kiraya vererek kendilerine ortak olmaya başladığını belirtmektedirler” dedi.

Karademir, önergesinde, “Bu anlamda, yabancıların, bir bakıma gizli pansiyonculuk yada otelcilik olarak adlandırabileceğimiz bu kayıt dışı turizm faaliyeti bakanlığınızca nasıl takip edilmektedir? Bu tür faaliyetlerin önlenmesi konusunda herhangi bir önlem alınmış mıdır?

Yabancıların satın aldıkları evleri kiraya vererek Türkiye’nin turizm pastasından pay aldıkları sektör çevrelerince iddia edilmektedir. Bu iddiaların doğruluk derecesi nedir? Yabancıların satın aldıkları evleri kiraya vermesinin ülkemizde büyük çapta döviz kaçışına neden olduğu iddiaları doğru mudur?” sorularına yer verdi.

AB’DE SINIRSIZ TAŞINMAZ EDİNİMİ YOK

Karademir, basın açıklamasında ise, “AB'nin üye ülkelerinde dahi sınırsız taşınmaz edinimi söz konusu olmaz iken, ülkemizde, stratejik alan, tarım arazisi, sulak alan, satılan alanın ulusal sınırlara bitişik olup olmadığına bakılmaksızın yabancılara mülk ve toprak edinme hakkı sağlayan AKP hükümeti, sıcak para girişi adına bütün sınırları zorlamaktadır.

AKP hükümetinin İspanyol Modeli adı ile piyasaya sürdüğü ‘yeni pazarlama stratejisi’ için arazi araması yapılan 20 ilden Aydın, Muğla, Antalya ve Şanlıurfa illerinde 5444 sayılı yasada öngörülen % 05’ini geçemez koşulu hemen hemen sınıra gelmiştir.

Bunların yanı sıra, Didim, Kuşadası, Fethiye, Kaş-Kalkan, ilçe yüz ölçümleri % 30’ u aşmış, Kilis’te %04, Hatay’da % 02 (satışlar durdurulmuştur), Mardin’de % 06, G.Antep’te % 05 sınırını aşmış durumdadır” dedi.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48