banner39

Yabancılar nereye yatırım düşünüyor

Dünyanın önde gelen firmaları, krizi az hasarla atlatan ülkeler arasındaki Türkiye'de yatırım için tekrar harekete geçti. Ertelenen projeler yeniden devreye sokulacak.

Arşiv 21.06.2010, 20:42 21.06.2010, 20:42
Yabancılar nereye yatırım düşünüyor

 

Yabancı yatırımcılar, Türkiye'ye yeniden dönüş hazırlığı yapıyor. Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, 'Türkiye, yeniden yatırım radarlarına girdi. Bir çok yeni proje gündemde' dedi.

Küresel krizi en az hasarla atlatan sayılı ülkelerden birisi olan Türkiye, yabancı yatırımcılar için tekrar gözde ülke haline geldi. Dünyanın önde gelen firmaları, son dönemde Yatırım Ajansı ve özel sektör kuruluş temsilcileriyle bir araya gelerek, Türkiye'de planladıkları yatırımlara dönük ön görüşmeler yaptı.


KUVEYT'İN SAĞLIK İLGİSİ

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansınca derlenen bilgilere göre, önümüzdeki dönem ülkemizde yatırım yapmayı düşünen ve bu yönde görüşmelerde bulunan bazı kuruluşlar şöyle:

National Bank Of Kuwait : Turkish Bank'ın hissedarlarından NBK, Türkiye'de yeni banka satın almak istiyor. Kuveyt'in en büyük, Ortadoğu'nun ise en büyük 5 bankasından birisi olan NBK, özellikle Tekstilbank ve Anadolubank'la ilgileniyor.

FİNANSAL ÇEKİM MERKEZİ

Kuveyt Yatırım İdaresi: Londra üzerinden Cevahir AVM'yi satın aldılar. Şu ana kadar Türkiye'de 1 milyar dolara yakın yatırımları var. Yeni dönemde özellikle sağlık projeleriyle ilgileniyorlar. Sağlık Bakanlığının gerçekleştirdiği 'Sağlık Şehirleri' projesinde yer almak istiyorlar.

Uluslararası kuruluşların Türk ekonomisinin kriz sonrası süreçte hızla geliştiğine yönelik açıklamaları yatırımcıların dikkatini çekmişti.

YATIRIMLAR GELİYOR

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz Çok sayıda yabancı yatırımcının Türkiye'de yatırıma hazırlandığını bildirdi. Bu konudaki canlanmayı geçen yıl Kasım ve Aralık aylarında hissetmeye başladıklarını kaydeden Korkmaz, şunları söyledi: '1 yıl önce askıya alınan projeler de yeniden gündeme gelmeye başladı. Yabancıların dönüşü asıl bu yılın ikinci yarısıyla 2011'in ilk yarısında hissedilecek. Geçen yıl 7,6 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım gelmişti. Ziyaretler ve yatırım talepleri çoğaldı. Bize, (Türkiye radarlara sokuldu, radarlara girdi) dediler. Örneğin Brunei Sultanlığı bile yeni dönemde Türkiye'ye daha fazla fon akışı olacağını belirtiyor. Gerçekten Türkiye, yeniden yabancı yatırım radarlarına girdi.'


JAPONLARIN GÖZÜ ENERJİDE

Otomotiv firmaları: Çin firması Chery, Mermerciler Grubu ile Türkiye'de otomobil fabrikası kuracak. Bir diğer Çin firması Geely ise, Anadolu Grubu ile birlikte Türkiye'de yatırım planlıyor. Toshiba Corparation: Japon devi, enerji alanında Türkiye'de yatırım yapmak istiyor. Yeni nükleer reaktör üreten Toshiba, Türkiye'de de nükleer enerjiyle ilgileniyor. Wipro: Hint yazılım devi Wipro da, gelme hazırlığında. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Hindistan ziyareti sırasında Wipro Başkanı Azim Premji, yatırım sözü verdi. Wipro'nun Türkiye'de özellikle bilişim teknolojisi merkezi kurmak istediği belirtiliyor.

Kaynak / aa

 


 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?