banner39

Yabancıları da silahlandırıyoruz

Türkiye'de en az iki yıl süreli ikamet tezkeresi olan yabancılar, artık av tüfeği alabilecek.

Arşiv 24.04.2009, 05:43 24.04.2009, 05:43
Yabancıları da silahlandırıyoruz


Ateşli silahlarla işlenen suçların artması ve MKE'nin de taksitle tabanca satma kararına tepkiler sürerken,  İçişleri Bakanlığı ilginç bir karar daha aldı. Buna göre yabancılara da av tüfeği ruhsatı verilecek.

Türkiye'de bulunan yabancı elçilik ve konsolosluklarda görevli kişiler ile, en az iki yıl süreli ikamet tezkeresi olan yabancılar, Valilikler tarafından avda ve sporda kullanılan tüfekler için ruhsat alabilecek.

Yönetmelikte yapılan bir başka değişiklik ile de 18 yaşını bitirmemiş ancak atıcılık lisansına sahip kişiler de velilerin adına belgeli olan silahları, atış poligonlarında veya sportif faaliyetlerin yapıldığı alanlarda taşıyıp kullanabilecek.

BEŞ YILLIK RUHSAT

Bu arada av tüfekleri ile sporda kullanılan nişan tüfek ve tabancalarını ve bunların aksamını yapmak üzere fabrika veya imalathane kurmak isteyenler, İçişleri Bakanlığından da kuruluş izni alacaklar.  İçişleri Bakanlığınca gerekli inceleme, araştırma ve soruşturma yapılacak ve izin isteyenin ve sorumlu yöneticilerin durumları güvenlik bakımından uygun görülürse izin verilecek.

Av tüfeği ruhsatı almak isteyenlerden ise sabıka kaydı ve silah taşımasına engel halinin bulunup bulunmadığını gösteren sağlık raporu istenecek. Beş yıl süreli ruhsatları Valilik ve Kaymakamlıklar verecek. Ruhsatlı av tüfeği olanlar bu silahları köy, kasaba veya şehir içinde boş olarak torba veya kılıf içerisinde ya da araçların bagajında taşıyabilecekler.

Kaynak: Gazeteport

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?