banner39

Yağmacı dört Rus askeri tutuklandı

Düşen Polonya uçağının enkazını tahliye etmekle görevli 4 Rus askeri hırsızlıktan tutuklandı

Arşiv 08.06.2010, 13:51 08.06.2010, 15:04
Yağmacı dört Rus askeri tutuklandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Polonya başbakanının düşen uçağını yağmaladıkları için dört Rus askeri tutuklandı. Askerlerin düşen uçaktaki yolculara ait kredi kartlarını gasbederek, banka hesaplarını boşalttıkları ortaya çıktı.

Uçak kazası sonucu hayatını kaybeden Polonya başbakanı Lech Kaczynski ile birlikte yolculuk edenlerden bazılarına ait kredi kartlarının, uçağın düştüğü bölgede Rus askerleri tarafından gasbedildiği ve bu kartlarla sahiplerinin banka hesaplarının boşaltıldığı belirlendi. Polonya haberalma örgütü ABW’den bir sözcü Rus yetkililere dayanarak verdiği bilgide yağmacı dört Rus askerinin tutuklandığını söyledi.

Tutuklanan Rus askerlerinin uçak enkazının bulunduğu bölgeyi güvenlik altına almakla sorumlu olduğu bildirildi. Rusya’nın Smolensk bölgesinde 10 Nisan’da düşen uçakta Polonya başbakanı Kaczynski ve eşi Maria ile birlikte 90’dan fazla yolcu hayatını kaybetmişti.

Polonya polisi, bir kredi kartı soygunculuğundan yola çıkarak Rus askerlerin kredi kartlarını çaldıklarını tesbit etti. Uçakta bulunan ve kaza sonucu ölen bir tarihçiye ait kredi kartıyla, uçağın düşmesinden iki saat sonra hesabından 1400 Avro çekilmiş.

Polonya hükümet sözcüsü Pawel Gras da hırsızlık suçlamasıyla dört Rus askerinin tutuklandığını onayladı. Pawel Gras son açıklamasıyla, daha önce verdiği demeçte Rus İçişleri bakanlığına bağlı özel time ait dört kişinin tutuklandığı ifadesini, dört Rus askeri şeklinde düzeltti. Rus Savunma bakanlığından henüz konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?