Yağmur duası yaparken kar yağdı

Van'da yaşanan kuraklık nedeniyle vatandaşların 'Yağmur Duası'na çıkmasından sonra başlayan kar yağışı, kenti etkisi altına aldı.

Yağmur duası yaparken kar yağdı


Mayıs ayında yağan kar vatandaşı hazırlıksız yakaladı. Van'da dün akşam saatlerinde etkili olan yağmur yüksek kesimlerde yerini kara bıraktı. Vatandaşlar uzun geçen kış mevsiminin ardından sabahın ilk saatlerinde yine kar temizleme telaşına düştüler.

Dün akşam saatlerinde başlayan ve sabaha kadar şehir merkezinde etkili olan yağmur, yüksek kesimlerde yerini kar yağışına bıraktı. Yüksek dağların tepelerinin yanı sıra 3 bin 250 metre yüksekliğindeki Erek Dağı eteğinde bulunan Yukarı Bakraçlı köyündeki vatandaşlar sabahın erken saatlerinde kalktıklarında kar sürprizi ile karşılaştılar.

Yaklaşık 10 santimetreyi bulan karı temizlemek için mevsimin bitmesiyle birlikte kaldırdıkları kar küreklerini tekrar alarak damlarını ve evlerinin önünü temizlediler.

Ekili arazilerini sulamak için tarlaya giden Mehmet Aydemir isimli vatandaş, kış mevsiminin geri geldiğini söyledi. Aydemir, ekili arazilerinin yağan karın altına kaldığını, 20 günde bir sıra kendilerine geldiği için mecburi olarak kar altında olan arazilerini suladığını ifade etti.

 

Aydemir, "Bugün bu arazimi sulamasam su sırası 20 gün sonra gelecek ve bu zamana kadar da ekinler kuruyacak Biz yağmur yağsın diye dua ediyorduk, kar yağdı. Buna da şükür ediyoruz. Kar yağışından dolayı hayvanlarımız bir süre içeride kaldı, az önce dışarı çıkardık. Kar yağışının ekili araziye değil de meyvelere zarar verdi" dedi.

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 15:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut Öylek
Mesut Öylek - 11 yıl Önce

Valla Bingol merkez Yolcatı tesıslerıne de kar yagdıgını duydum allah hayır etsın...

banner39

banner36

banner37

banner35