banner39

Yahudi babanın 'miras şartı' ABD'yi karıştırdı

Torunlarına 'yahudi ile evlenmeleri' karşılığında miras bırakan adamı mahkeme haklı buldu

Arşiv 29.09.2009, 14:51 29.09.2009, 18:48
Yahudi babanın 'miras şartı' ABD'yi karıştırdı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD medyası, İlinoi Yüksek Mahkemesi'nin verdiği bir kararı tartışıyor.

Torunlarını 'yahudi olmayan biriyle evlenmeleri durumunda' mirastan men eden yahudi babaya karşı bazı aile üyelerinin açtığı dava mahkeme tarafından reddedildi.

Şikagolu bir diş doktoru olan yahudi asıllı Max Feinberg'in, 'yahudi ırkının yokolmasını önlemek' amacıyla mirasına koyduğu not, ailenin yıllar süren bir kavganın içine sürüklenmesine neden oldu.

Sadece çocuklarının değil, daha sonraki nesillerin de yahudiler dışında biriyle evlenmesi durumunda mirastan mahkum kalacağını belirten miras, beş torundan dördü yahudi olmayan kişilerle evlenince mahkemelik oldu.

Bir insanın dini ya da yaptığı evlilik nedeniyle mirastan mahrum bırakılmasını "ırkçılık" olarak niteleyen torunlarından Michele Feinberg, mahkemenin böyle bir kararı desteklemesini "gericilik ve hoşgörüsüzlükle savaşan topluma karşı açılmış bir savaş" olarak niteledi.

Öte yandan, bir yahudi ile evlendiği için mirasın neredeyse tamamını alan Michael Feinberg karardan memnun.. Mirastaki şartın "Yahudiliği korumak" için konduğunu savunan Michael'e ABD'deki Yahudi örgütlerinden de destek geldi.

"Yahudi olmayan biriyle evlenerek yahudi halkının geleceğini tehlikeye atan birinin hak iddia etmeye hakkı yoktur" ifadesiyle ortak bir bildiri yayımlayan bir grup örgütün açıklaması tartışmaları daha da alevlendirdi.

Benzer bir durumun bir müslüman aile içinde yaşanması durumunda tüm Amerika'nın İslam'ı karalayan bir kampanya başlatacağını savunan insan hakları örgütleri, bu açık ayrımcılığa ses çıkarılmamasını eleştirdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?